Aktuality - archiv
Ke stažení
Stáhněte si tento dokument:Rádi bychom Vás pozvali na debatu:

Brexit? Brexit!

na které vystoupí:

Erik Best - je český vydavatel amerického původu.

Zuzana Kasáková – od roku 2005 přednáší na Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Kryštof Kruliš - je analytikem Výzkumného centra AMO se zaměřením na vnitřní trh a právo EU a vztah EU a anglofonních zemí.

Debata se uskuteční v úterý 25. října 2016, od 16:30 hodin v budově Zastoupení Evropské komise - Evropský dům, 

Jungmannova 24, 110 00 Praha 1 


Facebook

--------------------------------------------------------------------------

Some Causes and Consequences of Brexit

Katedra evropských studií zve na zvláštní přednášku Iaina McLeana, profesora politologie z University of Oxford, na téma Some Causes and Consequences of Brexti. Přednáška se bude konat v pondělí 17. října od 12:30 do 14:00 v Jinonicích, místnost J1031.


Pozvánka, FB event

--------------------------------------------------------------------------


Co si zapsat v novém semestru v ZES a ES?

Od nového akademického roku přechází IMS na nový magisterský obor Mezinárodní teritoriální studia. Nevíte, kam vám zmizely vaše povinné předměty? Podívejte se do tabulky, kde jsou všechny posuny povinných předmětů ukázány. Pokud přetrvají nejasnosti, pište svému vedoucímu katedry.


Tabulka

--------------------------------------------------------------------------


Vyjádření členů KES IMS k situaci před a po hlasování o BREXITU


Blog Zuzany Kasákové před hlasováním a po vyhlášení výsledků.

Další články Zuzany Kasákové.

V živém vysílání ČT24 po sečtení hlasů se vyjadřovali k situaci Ivo Šlosarčík 24. 6. v pořadu Studio 6 a 26. 6. v pořadu Horizont a Zuzana Kasáková.


K Brexitu se vyjadřoval také Jan Váška v pořadu Studio 6 v 82. minutě a 160. minutě. Vyjadřoval se také v Českém rozhlasu na stanici PLUS v pořadu Den podle...23. 6. ve 12 minutě.

Ráno po vyhlášení výsledku britského referenda uspořádala AMO pracovní snídani pro zástupce státní správy, Parlamentu, akademiky, zástupce neziskového sektoru a další experty, kteří debatovali o důsledcích britského rozhodnutí. Debaty se účastnili Zuzana Kasáková, Ivo Šlosarčík a Tomáš Weiss, členové KES IMS FSV UK. Prohlédněte si fotky.


Členové katedry Zuzana Kasáková, Ivo Šlosarčík se také vyjadřovali k situaci ve vysílání Českého rozhlasu, stanice PLUS. Zuzana Kasáková 23. 6. k otázce předvolební kampaně a populismu ve Spojeném království, 25. 6. k dopadům voleb na Británii, 28. 6. k aktuální vnitropolitické situaci ve Spojeném království. Ivo Šlosarčík 24. 6. ve 14:30 a 28. 6. ve 13:15.

--------------------------------------------------------------------------

IMS PIVO


Zdravíme všechny studenty, pedagogy a přátele našeho institutu!

Již tradičně se tento čtvrtek uskuteční poslední organizovaná párty tohoto semestru a celého akademického roku. Kromě degustace vychlazeného pivka a ogrilované klobásy budete mít také možnost potkat se po dlouhé době s těmi, které jste kvůli zkouškovému už celý měsíc neviděli. Zároveň budeme moci oslavit čerstvé bakaláře a popřát štěstí budoucím magistrům. A hlavně! Budete mít poslední příležitost vidět SIMS ve složení pro rok 2015/2016 :) Předpověď počasí nám zatím přeje, a proto to vypadá na dlouhou letní noc!  

Takže 16. 6. 2016 od 19:00 na zahrádce restaurace na vršku Riegrových sadů!  

Těšíme se na vás!  

Za SIMS  

Bára Navrátilová

--------------------------------------------------------------------------

Pozvánka na kulatý stůl "Past, Present and Future of Global Migration"

Institut mezinárodních studií FSV UK ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla zve na kulatý stůl s názvem "Past, Present and Future of Global Migration".

Debata se uskuteční v pondělí 20. června 2016 od 17:00 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Pozvání přijali Suzanne Brown-Fleming (U.S. Holocaust Memorial Museum, Washington D. C.), Basil C. Gounaris (Aristotelova univerzita, Soluň), Pieter Lagrou (Université libre de Bruxelles) a Harry Tzimitras (Peace Research Institute Oslo – Cyprus Centre). Diskusi bude moderovat Kateřina Králová (IMS FSV UK).

Více informací na stránkách Knihovny Václava Havla a na Facebooku.

Akci finančně podpořilo Velvyslanectví USA v České republice.

-----------------------------------------------------------------------------

Pozvánka na přednášku

Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Knihovna Václava Havla Vás zve na přednášku

Prof. Grzegorze Ekierta (Harvard University)


25 years of post-communist transformations in East Central Europe: from a success story to the revenge of history

17. června 2016 ve 14:00 V prostorách Knihovny Václava Havla Ostrovní 13, 110 00 Praha 1

pozvánka

-----------------------------------------------------------------------------

Diskuze ne téma Náboženství a nacionalismus ve střední Evropě

Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Vás srdečně zve na diskuzní setkání na téma


Náboženství a nacionalismus ve střední Evropě: Využívání a zneužívání náboženských hodnot v politice,


které se bude konat ve čtvrtek 16. června 2016 v 16.00 hodin v Zrcadlové kapli Klementina. Součástí programu bude promítání jedinečného dokumentu o filozofu Janu Patočkovi.

Pozvaní přednášející:

• Grzegorz Ekiert (Harvard University)

• Shalini Randeria (IWM)

• Tomáš Halík (Univerzita Karlova)

Tímto diskuzním setkáním bude zahájena činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Zároveň si připomeneme rozhodnutí Oxfordské univerzity udělit profesoru Tomáši Halíkovi čestný doktorát Doctor of Divinity, honoris causa.

Pozvánka

-----------------------------------------------------------------------------

HODNOCENÍ VÝUKY


Vážené studentky, vážení studenti,

vedení FSV UK vás žádá o vyplnění anonymních elektronických dotazníků k hodnocení výuky na FSV. Vyplňování elektronických dotazníků je možné od 5.6. do 24.6. 2016. 

Obdržíte email s odkazem na hodnocení kurzů, které máte tento semestr zapsány skrze SIS na FSV UK. 

Detailnější informace resp. často kladené otázky můžete nalézt na odkazuhttps://docs.google.com/…/1zeDezAsnRr4gAJ6l71xKy4bIYo_…/edit 

Stručný manuál najdete na stránce https://docs.google.com/…/1-OH7hACgjOMToIczzMR1P4gc5i8…/edit


Jsme si vědomi, že vyplnění dotazníků od vás žádá část vašeho času. Prosím, pokud jej můžete fakultě věnovat, učiňte tak. Pro zvýšení atraktivity elektronického hodnocení bude i v dalších semestrech probíhat losování o 10 cen pro ty studenty FSV, kteří vyplní dotazníky za všechny kurzy. Cenami budou fakultní mikiny a trička.


Hodnocení bude dostupné na webové adrese http://eva.fsv.cuni.cz/ Jako přihlašovací údaje slouží ověřené heslo, tedy CAS přístup.


Na základě hodnocení výuky jsou oceňovány vedením fakulty nejlepší kurzy (tzv. zlaté kurzy), ředitelé institutů a vedoucí kateder provádějí rozhovory s vyučujícími kurzů, které naopak jsou hodnoceny nejhůře. Výsledky si navíc čtou i jednotliví vyučující a zejména komentáře v otevřených otázkách jsou pro ně velmi cennou zpětnou vazbou k výuce. V případě jakýchkoliv dotazů či podnětů se obraťte osobně či emailem na

-----------------------------------------------------------------------------

Seminář

Institut mezinárodních studií FSV UK a Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK srdečně zvou na osmé setkání Semináře k metodologii transnacionálních dějin (spolufinancovaného česko-švýcarským Fondem partnerství). Profesorka Sandrine KOTT ze ženevské university bude přednášet na téma Beyond the Cold War. Transnational encounters between East and West. Setkání se uskuteční v prostorách FSV UK v Rytířské 31 (2. patro, č. 201) ve středu 1. června v čase 17.30-19.00. Pro případné dotazy se obracejte na adresu matejka@fsv.cuni.cz

-----------------------------------------------------------------------------

8. kolo soutěže LABORATOŘ EU

Soutěž je pravidelně vyhlašována Zastoupením Evropské komise v ČR. Cílem projektu je ocenit ty studenty/absolventy vysokých škol, kteří se věnují oblasti evropských záležitostí a jejichž diplomové práce budou přihlášeny do Soutěže o nejlepší diplomovou práci a v této soutěži se umístí mezi deseti nejkvalitnějšími. Sylaby těchto prací budou zveřejněny ve sborníku, jehož výhradním vlastníkem bude Zastoupení Evropské komise v ČR. 


Do soutěže může student/absolvent magisterského či navazujícího magisterského studijního programu/oboru přihlásit svoji diplomovou práci v českém/slovenském/anglickém jazyce týkající se evropských záležitostí, která řeší aktuální tematiku Evropské unie. Tato práce musí být obhájena způsobem obvyklým na dané univerzitě/vysoké škole, přičemž od obhajoby práce nesmí uplynout více než jeden rok. Vítěz si odnese 1000 EUR, druhý pak 700 EUR a autor třetí nejlepší práce získá 500 EUR. Přihlášku může podat sám autor diplomové práce, či jiná osoba (vedoucí práce, vedoucí studijního programu/oboru, vedoucí katedry, proděkan fakulty apod.) po získání písemného souhlasu studenta (součást přihlášky). 


Povinnou součástí přihlášky je diplomová práce v on-line verzi. Termín pro zaslání přihlášky pro 8. kolo soutěže je 15. červenec 2016. Více informací a přihlášku naleznete na webových stránkách Centra evropských studií VŠE. 

--------------------------------------------------------------------------------

STUDENTSKÉ PENÍZE


Systém podpory studentského života na FSV UK a jeho náležitosti jsou popsány na: http://intranet.fsv.cuni.cz/FSVINT-823.html


Nejzazší termín pro podávání žádostí je stanoven na PÁTEK 27. KVĚTNA VE 12:00.

Vaše žádosti zasílejte na adresu senat@fsv.cuni.cz s předmětem "Studentské peníze - název vašeho projektu".

Květnové zasedání studentské komory AS FSV UK k tzv. studentským penězům proběhne v úterý 31. května 2016 od 11:00 v místnosti č. 112 v budově Hollar.


Budeme se těšit na všechny vaše žádosti! S jakýmikoliv dotazy se obraťte na výše zmíněnou adresu či na místopředsedu AS FSV UK Karla Höfra.

karel.hoefer@fsv.cuni.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Transatlantic Trade and Investment Partnership: Talk with an Expert


All students, faculty and alumni are cordially invited to a morning talk with Dr. Sherman Katz, Senior Fellow at the Center for the Study of the Presidency and Congress.


The topic of the talk is Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) - role of TTIP in the current U. S. elections, key concerns about TTIP in the U.S. and Europe, contentious points in TTIP negotiations. Dr. Katz is a prominent expert on the issue.


May 30th, 10:30 a.m. – 11:50 a.m.

FSV UK, Jinonice, room TBA

For more info see facebook

---------------------------------------------------------------------------------

2nd International Conference *Current Populism in Europe: Impact on the Political Landscape*


Institut mezinárodních studií zve všechny zájemce na již druhý ročník mezinárodní konference o populismu, letos s titulem "Current Populism in Europe: Impact on the Political Landscape", kterou pořádá IMS ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung a Goethe Institutem. Akce se uskuteční na půdě Goethe Institutu v pondělí a úterý 23. a 24. května. Na konferenci vystoupí tři hlavní řečníci (Paul Taggart, Michael Freeden a Reinhard Heinisch) a dalších 50 akademiků z 20 evropských zemí v celkem 11 panelech. Více informací o akci naleznete na webu konference či facebooku.V případě vašeho zájmu je možné se registrovat na mejstrik.m@fsv.cuni.cz


Conference poster

Conference Programme

---------------------------------------------------------------------------------

PROTEUS Summer Seminar and Simulation *European Refugee Crisis and the EU-Turkey relations*

The Seminar will take place in Brussels from 6-10 June 2016.


The seminar will start with preparatory work inside small international sub-groups. The objective of the simulation exercise is to bring first-hand understanding of both academic and everyday practice of EU decision-making and Turkey-EU dialogue by offering students insights in "real life" political processes and the possibility to "experience" the EU as a vivid political system and to meet politicians, practitioners and stakeholders in the European capital Brussels. The participants will have the possibility to bring in their own academic/professional contributions and to discuss them with the group and the experts.


Three days of intensive preparation will be followed by a simulation exercise of the EU- Turkey Summit.


Organizers cover: academic program, four nights in twin rooms (with breakfast), reimbursement for the individual travel to Brussels up to 100 euro.

Please find attached more details.

European Refugee Crisis and the EU-Turkey relations


---------------------------------------------------------------------------------

EU@Work Seminar and Study trip *The EU's manifold crises and German EU policy*

Study trip to Brussels on 6-8 June, study trip to Berlin on 15-17 June, intensive seminar in Cologne on 30 June – 1 July.


The seminar will analyse aspects of these crises, the stance of the European Union with regard to these crises, and the role of Germany within the EU. The approach of the seminar will be to bridge the gap between academic analysis and political action, by means of scientific readings and discussions as well as excursions to Brussels and Berlin, where we will meet civil servants and politicians, who, in national and European institutions, try to solve the various crises.


Organizers cover: Academic program of study trips and intensive Seminar in Cologne. 2 nights in twin rooms (with breakfast) in Brussels, 2 nights in Berlin, 1 night in Cologne, reimbursement for the individual travel to Brussels, Berlin and Cologne up to 300 euro


Please find attached more details.


The EU's manifold crises and German EU policy


---------------------------------------------------------------------------------

***CALL FOR PAPERS***

‘Europe and its crises’ workshop

Thursday June 30th-Friday July 1st, University of Cambridge, UK

The workshop will include a roundtable discussion on the implications of the UK referendum on membership of the EU. 


We are convening a two-day workshop at the Department of Politics and international Studies at the University of Cambridge. The theme of the workshop is 'Europe and its crises'. Participation at the workshop is aimed at PhD candidates and early career academics and practitioners.

Call for Papers

---------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru 2016.

---------------------------------------------------------------------------------

Department of European Studies has the pleasure to invite you to a special lecture by Professor Milan Brglez, former professor of international relations at the University of Ljubljana and currently Speaker of the National Assembly of Slovenia

„Slovenian experience with the migration crisis“.

The lecture and following discussion will be held in English. No advance registration is required.

When: Thursday 28 April 2016, 12:30 – 13:50

Where: R201 (Rytířská 31, Room 201)

---------------------------------------------------------------------------------

Dovolujeme si Vás pozvat na seminář Eurocentra Praha s názvem „Když chci na stáž do institucí EU…“, který se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2016 od 17:00 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1).


Svoji účast potvrzujte prosím prostřednictvím formuláře na internetových stránkách:https://praha.eurocentra.cz/ecms/praha/akce/4258/kdyz-chci-na-staz-do-instituci-eu/

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií zve na blokové přednášky hostující vyučující Dr. Laure Neumayer z Université Paris I Panthéon-Sorbonne na téma "France in EU Institutions". Přednášky v angličtině proběhnou 21. a 22. dubna v Rytířské 31, místnost R201 (2. patro). Více informací v SISu.

---------------------------------------------------------------------------------

Francouzské velvyslanectví v Praze aktuálně nabízí českým studentúm dva druhy vládních stipendií - na doktorát pod dvojím vedením (na 3 roky) a na výzkumnou stáž (na 1-3 měsíce). Uzávěrka je 11. března 2016! Bližší informace stipendium na doktorát pod dvojím vedením a stipendium na výzkumnou stáž.

---------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na velice zajímavý kurz v nabídce KES! Vyučující Radek Hendrych nabízí v letním semestru kurz JMM 614 "Úvod do aplikovaných kvantitativních metod". Kurz se koná vždy v úterý od 17:00 v Rytířské 31 (2. patro, místnost 201). Znalost vyšší matematiky není v žádnem případě podmínkou.

---------------------------------------------------------------------------------

Dne 1.2.2016 proběhlo výběrové řízení na účast s programu EUROPAEUM. Výsledky jsou k dispozici zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií srdečně zve všechny zájemce o magisterské specializace Evropská studia a Západoevropská studia na den otevřených dveří. Sejdeme se v úterý 19. ledna v 15:00 v místnosti 3018.

---------------------------------------------------------------------------------

Diplomatická akademie MZV ČR organizuje přípravný seminář na výběrová řízení do institucí EU (tzv. EPSO testy). Bezplatný seminář se koná 15.2.2016 od 8:30 ve Velkém sále Černínského paláce. Zájemci se mohou registrovat do 12.2.2016 mailem na da@mzv.cz.

--------------------------------------------------------------------------------

V pondělí 14. prosince se uskuteční hned tři významné události. Od 15:30 - 17:00 se na rektorátu UK (v Malé zasedací místnosti) odehraje výzkumný seminář IMS, ve kterém bude dr. Filip Vostál ze CEFRES a AV ČR prezentovat svůj výzkum na téma ""Slowing down” Modernity: Risky, Futile or Progressive?" Od 17:00 - 18:30 bude na rektorátu UK (Císařský sál) předán titul hostujícímu profesoru UK prof. Jacquesu Rupnikovi a těšit se můžete také na jeho přednášku. A vše završí besídka katedry evropských studií a jejich přátel, která vypukne v 19:00 v Týnské literární kavárně (Týnská 6, Praha 1).

---------------------------------------------------------------------------------

V pátek 20. listopadu 2015 od 14:00 se uskuteční veřejná debata věnovaná následkům nedávných teroristických útoků v Paříži. Diskuze proběhne v Evropském domě na Jungmannově 24, Praha.


Mezi řečníky se můžete těšit na Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslance Francie v České republice, Pavla Fischera, bývalého velvyslance České republiky ve Francii, Martina Michelota, vedoucího výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Karla Schwarzenberga, předsedu zahraničního výboru poslanecké sněmovny. Celou akci bude moderovat Vladimír Bartovic, Ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.


Na akci se registrujte se na akci pomocí aplikace "Najít vstupenky". Více inforamcí naleznete na pozvánce

---------------------------------------------------------------------------------

Federica Mogherini přijede do Prahy a máte možnost se s ní setkat na veřejné diskusi "Budoucnost Evropy v propojeném světě" organizované Univerzitou Karlovou společně s ministerstvem zahraničí a zastoupení Komise v ČR. Diskuse proběhne 19. listopadu 2015 od 16:15 do 17:45 v Profesním domě na Malostranském náměstí. RSVP do 15. listopadu na COMM-REP-PRG-EVENTS@ec.europa.eu.

---------------------------------------------------------------------------------

Možnost stáže u EULEX Kosovo v Prištině: Evropská služba pro vnější činnost nabízí řadu míst pro stážisty v rámci mise EULEX Kosovo. Volné pozice naleznete zde a příslušná pravidla zde. Hlásit se je nutno vyplněnou přihláškou přes Národní kontaktní místo MZV ČR na adrese nejpozději do středy 11.11.2015 do 16:00 hodin. Vybrané přihlášky budou postoupeny do ESVČ k dalšímu výběru. Každý účastník obdrží stipendium ve výši 500 EUR měsíčně. Další náklady na cestu - letenka, náklady na bydlení, místní dopravu, jídlo a další náklady související s pobytem v Prištině - jsou zodpovědností samotného účastníka.

---------------------------------------------------------------------------------

Ve dnech 25. - 27. listopadu 2015 proběhnou na FSV UK volby do Akademického senátu UK a Akademického senátu FSV UK. Volby proběhnou elektronicky a budou zahájeny ve středu 25. listopadu 2015 v 10:00 a ukončeny v pátek 27. listopadu 2015 v 15:00. Informace k volbám a odkaz na volební aplikaci

Lhůta pro podávání kandidátních listin je do 13. listopadu 2015 do 12:00 hodin.

---------------------------------------------------------------------------------

Chcete získat zkušenosti u prestižního zaměstnavatele? Rádi byste viděli na vlastní oči, jak funguje EU? Zajímá vás, jak vypadá život v Bruselu? Přijďte na náš seminář a dozvíte se vše potřebné: Když chci na stáž do institucí EU...

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra německých a rakouských studií připravila k výročí sjednocení Německa ve dnech 29. 10. – 31. 10. 2015 "Internationaler Workshop zum 25. Jahrestag der Wiedervereinigung Deutschlands".

Ve čtrvtek 29. 10. 2015 v 17.00 začínáme v Goethe-Institutu přednáškou známého německého historika Ulricha Herberta (mj. autora nejnovější syntézy německých dějin "Geschichte Deutschlands im 20. Jahrhundert") na téma "Die Mühen der Ebene. Deutschland nach der Wiedervereinigung". Následující den a v sobotu pokračuje v Hollaru (m.č. H212) samotný workshop. Podrobný program naleznete na webu katedry:http://knrs.fsv.cuni.cz/KNRS-194-version1-wiedervereinigung_program_web.pdf

---------------------------------------------------------------------------------

Nový semestr začíná a hned máme v nabídce jednu perličku: Přijďte si poslechnout přednášku Julie Smith, Baroness Smith of Newnham na téma "British Party Politics and Europe" v pondělí 5. října 2015 od 15.30 v místnosti J1037!

---------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru (in English).

---------------------------------------------------------------------------------

Přečtěte si nejnovější newsletter CEFRES!

---------------------------------------------------------------------------------

Univerzita Palackého a řada dalších institucí z platformy FoRS zvou na Humanitární kongres, který proběhne 23. října v Národní technické knihovně v Praze.

---------------------------------------------------------------------------------

A jedna možnost stáže na Úřadu vlády ČR, odboru koordinace evropských politik. Termín přihlášek 14. září 2015, nástup na stáž 5. října. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Nabídka stáže také na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, odboru pro všeobecné záležitosti EU. Termín přihlášek 21. září 2015. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Nabídka stáží na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Termín přihlášek 14. září 2015 do 15:00. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK a Public Diplomatic Council of Catalonia si Vás dovolují pozvat na konferenci "Self-determination Processes in the European Union: The Catalan Case in Comparative Perspective". Konference proběhne 18. června 2015 v budově Hollar, Smetanovo nábř. 6, místnost č. 215. Program naleznete zde. V případě zájmu se registrujte na zes@fsv.cuni.cz.

---------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na diskusi s ministrem zahraničních věcí ČR Lubomírem Zaorálkem o nové Koncepci zahraniční politiky České republiky. Akce se uskuteční ve čtvrtek 7. května od 11 hodin v Jinonicích v aule 1034. Přijďte se zeptat, jestli česká zahraniční politika mění směr, odkud a kam jde a co budou její priority v dalších letech. Řekněte svůj názor přímo ministrovi zahraničních věcí! Více informací naleznete na facebookové stránce katedry. Pozvánku na akci najdete zde.

---------------------------------------------------------------------------------

IMS FSV UK ve spolupráci s Heinrich Böll Stiftung pořádá 18. a 19. května 2015 v Praze mezinárodní konferenci "The Current Populism in Europe: A threat to liberal democracy?" zabývající se současným evropským populismem. Konference se bude věnovat komparativní analýze evropských zemí, ve kterých populismus představuje významnou součást politiky. 

Další informace jsou dostupné na stránce konference http://populism.fsv.cuni.cz/. Registrace na akci je možná na .

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na debatu s J.E. Aldem Amatim, velvyslancem Itálie v České republice, která proběhne v úterý 14. dubna od 14 hodin v Jinonicích v místnosti 2080. Tématem je "Itálie a socio-ekonomické výzvy v současné Evropě". Všichni jste srdečně zvání!

----------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru 2015.

----------------------------------------------------------------------------------

Výsledky výběrového řízení do specializace EUROPAEUM ze dne 29. ledna 2015 naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM nabízí magisterským a doktorským studentům účast na semináři „Policy Making Inside Europe?“, který se uskuteční 2. - 4. března 2015 v Bruselu. Pro studenty UK jsou vyhrazena 2 místa. Pro registraci je nutné předložit CV, motivační dopis, doporučující dopis od profesora nebo školitele a to do 12. 2. 2015 na adresu Ivana.halaskova@ruk.cuni.cz.

Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na přednášky prof. J. Rupnika (Sciences Po, Paris) na téma Evropská politika sousedství. První část spojená s prezentací jeho nové knihy "Géopolitique de la democratisation" se uskuteční ve čtvrtek 26. března od 17 do 19 hodin na Hollaru v místnosti 112. Druhá část se bude konat v pátek 27. od 9:30 do 12:20 v Rytířské. Kontaktní osobou je Eliška Tomalová (eliska@tomalova.cz).

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na výzkumný seminář IMS, který se uskuteční ve čtvrtek 12. března od 17 hodin v Rytířské v místnosti 201. Anna Vidén představí svůj výzkum na téma: “The Obama administration’s Policy towards the Muslim Brotherhood in Egypt 2009 - 2013: A Break with 'Traditional' U.S. Middle East Policy or 'Business As Usual'”. Program výzkumných seminářů v letním semestru naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha zve na seminář „Jak se dostat na stáž v institucích EU?“. Úvodní slovo pronesou a Vaše dotazy zodpoví Natalie Šťastná z Informační kanceláře Evropského Parlamentu v ČR, Natálie Vlková ze Zastoupení Evropské komise v ČR a Pavel Trantina z Evropského hospodářského a sociálního výboru. Seminář se uskuteční ve čtvrtek 5. března 2015 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1).

Svoji účast potvrzujte prosím na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve středu 26. listopadu od 11:00 se na VŠE (nám W. Churchilla 4) v místnosti SB 408 (stará budova) uskuteční seminář "Central Europe 10 Years in the EU: Is the Honeymoon Over?". Na akci vystoupí Mikolaj Dowgielewicz, viceguvernér Banky pro rozvoj Rady Evropy, a Aleš Chmelař, hlavní ekonomický analytik Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví ČR v Polsku Vás zve ve středu 26. listopadu od 14:00 na veřejnou debatu "Evropský šálek čaje s polskou příchutí", která se bude konat v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4/506, Prague 1). Více informací nalezneze zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve středu 26. listopadu od 11:00 se v místnosti J2080 uskuteční přednáška Evy Kordové z Ministerstva zahraničních věcí ČR s názvem "The European External Action Service and its search for European foreign policy". Přednáška s následnou debatou bude v angličtině.

-------------------------------------------------------------------------------------

Asociace EUROPAEUM pořádá ve spolupráci s UK ve dnech 21. - 23. listopadu workshop na téma "Bankers, Investors, Economists and Ministers: in search of moral sentiments?" Více informací, včetně možnosti se celé akce zúčastnit, naleznete zde.

-----------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení zimního semestru 2014.

----------------------------------------------------------------------------------

V pondělí 17. listopadu se od 16:00 uskuteční v posluchárně Collegium Maximum na Právnické fakultě UK diskuse s prezidenty středoevropských států při příležitosti 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Registrovat je možné na . Více podrobností o akci naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Člověk v tísni pořádá v pátek 14. listopadu od 9:00 na v prostorách Rektorátu UK konferenci

ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU: ČTVRTSTOLETÍ PODPORY DISIDENTŮ A BOJOVNÍKŮ ZA LIDSKÁ PRÁVA při příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Registrovat je možné na www.zavasizanasi.cz/registrace.

----------------------------------------------------------------------------------

FMV VŠE pořádá ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v úterý 11. listopadu prezentaci o možnostech kariéry v OECD. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

PubAffairs Bruxelles hledají stážistu pro práci v EU Public Policy. Délka stáže je 6 měsíců s nástupem možným ihned. Stáž může vést ke stálé pozici v organizaci.

Požadavky: Ukončené, či těsně před ukončením, magisterské vzdělání v oboru Právo, Evropská studia či Politologie.

Velmi dobrá znalost rozhodovacích procesů v EU

Výborné analytické a komunikační schopnosti

Anglický jazyk na úrovni native či near-native speaker

Francouzský, německý a východoevropský jazyk výhodou

Pokud máte zájem, pošlete vaše CV a motivační dopis ve formátu PDF na

info@pabxl.eu. Pouze vybraní kadidáti budou kontaktováni. Více podrobností naleznete na

http://www.pubaffairsbruxelles.eu/about-pubaffairs-bruxelles/work-with-us-2/

-------------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha pořádá ve středu 29. října od 16:00 v Evropském domě (Jungmannova 24) seminář s názvem "Nové operační programy pro období let 2014 – 2020". Úvodní slovo pronese a Vaše dotazy zodpoví Kateřina Neveselá, vedoucí oddělení metodického řízení Národního orgánu pro koordinaci, Ministerstvo pro místní rozvoj. Svoji účast potvrďte, prosím, na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

-------------------------------------------------------------------------------------

V pátek 26. září 2014 se ve slavnostních prostorách barokní kaple Italského kulturního institutu v Praze uskutečnila pod záštitou italského velvyslance Pasqualeho D´Avina a rektora UK prof. Tomáše Zimy konference "Giovanni Sartori: 90 Years of a Political Scientist". Za FSV byla akce pořádána společně IMS a IPS, Martin Mejstřík byl pak jejím hlavním organizátorem. Na konferenci vystoupili přední světoví politologové a znalci Sartoriho díla v čele s prof. Gianfrankem Pasquinem a prof. Klausem von Beymem. Více o proběhlé akci naleznete zde. Foto z konference najdete zde.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ve čtvrtek 25. září proběhl na Fakultě sociálních věd v rámci konference o Giovanni Sartorim blok veřejných přednášek. Nejprve vystoupil prof. Klaus von Beyme se svojí přednáškou "Political and Economic Consolidation in Eastern Europe. Evidence from Empirical Data" a následně prof. Gianfranco Pasquino se svým příspěvkem "Impact of the crisis on Italian politics: the end of the Second Republic?". Foto z akce naleznete zde.

-------------------------------------------------------------------------------------

Nabídka na pozici PhD Research Fellow in public administration na Fakultě sociálních věd na univerzitě v Agderu (Norsko). Deadline přihlášek je 29. října 2014. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve čtvrtek 9. října 2014 se od 17 hodin uskuteční v Zelené posluchárně Univerzity Karlovy (Celetná 20) přednáška prof. Akiry Irijeho (Prof. Emer. Harvard University) na téma "A historian Looks at the Contemporary World". Více podrobností naleznete zde.


Ve čtvrtek 2. října se od 15:00 bude ve Vlasteneckém sále Karolína konat přednáška "Next Steps for European Integration", kterou přednese německý ministr financí Dr. Wolfgang Schäuble. Všichni jsou srdečně zváni.

-------------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na vyhlášku vedoucího katedry ZES k zahájení letního semestru 2014.

-------------------------------------------------------------------------------------

Výsledky výběrového řízení pro specializaci EUROPAEUM na katedře ZES najdete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Knihovna Evropského domu se představuje.

----------------------------------------------------------------------------

Univerzita Karlova zve společně s partnery na Lichtenštejnský den, který se uskuteční ve čtvrtek dne 25. září 2014 od 9:30 do 12:00 ve Vlasteneckém sále Karolina. Seminář v anglickém jazyce za účasti českých a lichtenštejnských akademiků a politiků se bude věnovat politické a hospodářské situaci v Lichtenštejnsku a česko-lichtenštejnským vztahům. Registrace je nutná na emailu .

----------------------------------------------------------------------------

KZES zve na workshop "Pasts and Societies in Central Europe: An Ethnography of the Production of Knowledge about the 'German Past'" organizovaný v rámci projektu Bridge - Jean Monnet Centre of Excellence, který se uskuteční 3.-4. července 2014 v Rytířské 31, místnost 201. Svou účast potvrzujte na adrese .

----------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví Polské republiky pořádají debatu na téma "Poland and the Czech Republic as partners within the EU", která se uskuteční 9. června od 17:15 do 18:30 na Polském velvyslanectví (Valdštejnská 8, Praha 1). Debaty se zúčastní J. E. Grażyna Bernatowicz, Velvyslankyně Polské republiky v ČR, Piotr Serafin, státní tajemník polského Ministerstva zahraničních věcí a Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Registrace bude otevřena již od 16:45 a jednacím jazykem bude angličtina. V případě zájmu se registrujte na adrese konference@vlada.cz do pátku 6. června do 12 hodin. Z důvodu omezené kapacity je doporučena včasná registrace.

----------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha pořádá zve na seminář "Co přinese České republice přistoupení k tzv. fiskálnímu paktu?", který se koná 5. června od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24). Na semináři vystoupí Aleš Chmelař z Úřadu vlády, Tomáš Pavelka z Vysoké školy ekonomické, Jan Jedlička, manažer EU Office České spořitelny, a Marek Hudema z Hospodářských novin. Svoji účast potvrzujte na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------Institut mezinárodních studií zve všechny zájemce na mimořádnou přednášku velvyslance Slovenské republiky v Praze, PhDr. Petera Weisse, CSc. Přednáška se bude konat ve středu 7. května od 12:30 v Jinonicích v místnosti 2080 a jejím tématem bude "Slovenská zahraniční politika a zkušenosti s členstvím v Evropské unii". Součástí přednášky bude i diskuze. Více podrobností naleznete zde.

Všichni jste srdečně zváni!

---------------------------------------------------------------------------

Rektorát Univerzity Karlovy zve na panelovou diskuzi 10 let členství České republiky v Evropské Unii: očekávání a vize, která která se uskuteční v pondělí dne 5. května 2014 v 16.00 hodin v posluchárně Collegium Maximum, Právnická fakulta UK, náměstí Curieových 7, Praha 1. Podrobný program naleznete zde. V případě zájmu potvrďte účast na: organiz@ruk.cuni.cz.

----------------------------------------------------------------------------

K příležitosti 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie se ve dnech 29. - 30. dubna v Praze na Střeleckém ostrově koná informačně kulturní akce "Mládež v pohybu". Jedná se o iniciativu Evropské unie zaměřenou na zvyšování vzdělanosti a zaměstnatelnosti mladých lidí prostřednictvím využívaní vzdělávacích aktivit, které nabízí program Erasmus+ a další programy EU. Více informací naleznete zde či na adrese

http://10let.eu/mladez-pohybu/.

----------------------------------------------------------------------------

Katedra západoevropských studií si vás dovoluje pozvat na přednáškový cyklus hostujících francouzských profesorů, kteří vystoupí v rámci Francouzské specializace IMS. Přednášky jsou součástí kurzu Hostující vyučující, který je zakončen zkouškou a 6 kredity a k jehož absolvování je nutné napsání seminární práce v angličtině nebo francouzštině a povinná účast na všech blocích.


Blok I: Evropa a její sousedé (Prof. Jacques Rupnik, IEP Paris)

pondělí 14. dubna 10-12 v Rytířské 201


Blok II: Francie v EU (Prof Jacques Rupnik, IEP Paris)

pondělí 14. dubna 14-16 v Rytířské 201


Blok III: Practices of contemporary diplomacy (Prof. Christian Lequesne, IEP Paris)

čtvrtek 24. dubna 15:30-18:20 v Rytířské 201


Kontaktní osoba: Eliška Tomalová (eliska@tomalova.cz).

----------------------------------------------------------------------------

Studenti IMS FSV mají možnost se zapojit do debaty Visegrad4 Moldova Debate. Samotná debata bude probíhat formou videokonference v anglickém jazyce a může se jí zúčastnit 5 debatujících studentů. Další týmy budou z Polska, Slovenska, Maďarska a Moldávie. Témata debaty najdete zde.  

Akce proběhne 23.4. od 10:00 do 12:15 v Rytířské v místnosti 201 a je zároveň přístupná i ostatním studentům, kteří nebudou debatovat, ale o téma se zajímají.

Prosíme, aby se zájemci o debatu přihlásili do 13.4. na emailu: vkriz@europeum.org. Studenti, kteří by se rádi akce zúčastnili pouze jako diváci, nechť se hlásí do 22.4. na emailu europeum@europeum.org

S akcí se pojí také psaní psaní esejů a blogů. Eseje by se měli věnovat jednomu z témat debaty a měly by mít rozsah maximálně 5 000 znaků s mezerami. Hotové eseje bude možné posílat na europeum@europeum.org k vyhodnocení.

Blog by se měl věnovat tématu integrace Moldávie do EU ve spojitosti s V4. Měl by mít rozsah maximálně 2 500 znaků s mezerami. Vaše blogy následně odesílejte na email visegrad4moldova@mesa10.org k vyhodnocení.

Nejlepší esej a nejslepější blog pak následně obdrží ocenění 100 Eur. Template k esejím a blogů je možné stáhnout zde a zde.

----------------------------------------------------------------------------

Intitute for European Studies (IES) a Vrije Universiteit Brussel (VUB) vyhlašují call pro doktorský výzkum v Evropské zahraniční a bezpečnostní politice. Perspektivní PhD studenti mohou předložit své návrhy projektu zabývající se obecným tématem strategických výzev či zaměřující se na následující podtémata: Exercising influence and waging conflict in cyberspace, The evolution of Europe-Asia relations, Turmoil in the neighbourhood, Defenceless Europe. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2014. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví Velké Británie v Praze pořádají v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4) setkání "Evropský šálek s britskou příchutí" za přítomnosti paní velvyslankyně, J.E. Jan Thompson. Akce se uskuteční v pátek 9. dubna od 15:00. V případě zájmu se registrujte na velebilova.martina@vlada.cz. Více podrobností naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha zve na seminář s názvem: "Jak získat peníze z norských fondů?" Jako řečníci vystoupí Helena Benýšková z Velvyslanectví Norského království v ČR a Katarína Kukurová z Domu zahraniční spolupráce. Seminář se uskuteční ve čtvrtek 20. března 2014 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1). Více informací zde.

Svoji účast potvrzujte na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM upozorňuje na seminář pod názvem "Europaeum Policy Seminar - Policy-Making inside Europe?", který se bude konat v Bruselu od ve dnech 10.-12. února 2014. Je určen studentům magisterského a doktorského studia. Uzávěrka přihlášek je 28. ledna 2014.V rámci přihlášky je třeba přiložit motivační dopis, krátké CV a dva doporučující dopisy a to vše odevzdat na OZS FSV UK. Vybraným studentům může UK poskytnout také příspěvek na cestovné. Podrobnější informace zde.

------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na pokyn ve vyhlášce vedoucího katedry ZES k zimnímu semestru 2013/14: "Projekty a teze DP, přihlášky ke SZK a svázané diplomové práce se odevzdávají pouze na sekretariátu IMS v Jinonicích."

-----------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM nabízí studentům možnost ucházet se o Jenkins Scholarship 2014-2015. Celkem bude uděleno 6 stiendií pro studium humanitních a sociálních věd na University of Oxford. Uzávěrka přihlášek je 20. ledna 2014. Přihlášky musí být odeslány do centrály Europaea v Oxfordu (euroinfo@europaeum.ox.ac.uk). Více informací zde a na adrese www.europaeum.org.

------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES vyhlašuje výběrové řízení na místa ve specializaci EUROPEUM na cyklus 2013-2015. Uzávěrka přihlášek je 20. ledna 2014. V rámci přihlášky je nutné přiložit strukturovaný životopis, motivační dopis a předběžný projekt diplomové práce. Výběrové řízení je otevřeno všem studentům 1. ročníků ES a ZES. Více informací zde. Kontaktní osobou na katedře je Mgr. Jan Váška (jan.vaska@gmail.com).

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 27. listopadu proběhla na půdě FSV UK přednáška J.E. Pasqualeho D´Avina, italského velvyslance v Praze, na téma "Migrace do Evropy skrz oblast Středozemní moře a současná krizová situace na italském ostrově Lampedusa".

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 16. října 2013 proběhla na půdě FSV UK přednáška prof. Wolfganga Wesselse "A Vision For Post-Crisis Europe: Towards What Kind of Political Union?", která se uskutečnila v rámci projektů PEGASUS a Jean Monnet Centre of Excellence.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 26. září proběhlo ve slavnostních prostorách Vlasteneckého sálu Karolina slavnostní otevření magisterské specializace Katedry západoevropských studií nesoucí jméno Václava Havla. Tato specializace je společným mezinárodním magisterským programem s partnerskými univerzitami v Oxfordu, Leidenu a Paříži-Sorbonně pod hlavičkou universitní asociace EUROPAEUM (více v sekci studium). Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci partnerských univerzit, generální tajemník EUROPAEA, přední osobonosti českého akademického prostředí a jako čestný host také Ivan M. Havel, který celý projekt slavnostně odstartoval.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra Západoevropských studií IMS Vás srdečně zve na přednášku Jérôma Bazina (Université Paris-Est, Centre de recherche en histoire européenne comparée) na téma "Socialist realism as the result of transnational circulations in Europe", která se bude konat v pátek 13. prosince, v čase 9.30-10.50, v Jinonicích (místnost 3014). Přednáška proběhne v angličtině, diskuze v angličtině a ve francouzštině.

Kontakt: Ondřej Matějka - matejka@fsv.cuni.cz

-------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha si vás dovoluje pozvat na další seminář z podzimního cyklu. Tentokrát se budeme věnovat aktuální otázce Východního partnerství EU po nedávném summitu ve Vilniusu. Název zní: "Východní partnerství EU: ukrajinské peripetie a evropská jednota" a jako řečníci vystoupí Jan Marian z Ministerstva zahraničních věcí a Ondřej Soukup z Hospodářských novin. Seminář proběhne výjimečně v pondělí 9. prosince 2013 od 17 hodin. Místem konání bude tradičně Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1). Svoji účast potvrďte, prosím, na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz

----------------------------------------------------------------------------------

Vážení kolegové a studenti,

dovolujeme si Vás srdečně pozvat na slavnostní otevření Jean Monnet Centre of Excellence na Karlově univerzitě, projekt Bridge. Projekt je veden katedrou západoevropských studií, profesorkou Lenkou Rovnou. Slavnostní otevření proběhne ve Vlasteneckém sále Karolina ve čtvrtek 12. prosince od 15:30, za účasti rektora prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc. a francouzského velvyslance v ČR Jeho Excelence Jean-Pierra Asvazadouriana. Zahajující přednášku bude mít profesor Jacques Rupnik. Pozvánku naleznete v příloze.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES zve na přednášku Karla Kovandy "Europe's Future - in Light of Its Past", která se uskuteční v úterý 29. října 2013 od 9:30 v Jinonicích, místnost J3015. Karel Kovanda v minulosti pracoval jako zástupce generálního ředitele na Generálním ředitelství pro vnější vztahy Evropské komise, kde byl odpovědný za multilaterální vztahy a společnou zahraniční politiku, jako politický ředitel a náměstek MZV ČR a český velvyslanec při OSN a NATO. Přednáška bude přednesena v angličtině.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES vypisuje ve spolupráci s odborem evropských záležitostí a vnitřního trhu MPO výběrové řízení na stáže na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Termín pro podávání přihlášek je 1. listopadu 2013.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo kultury zve na přednášku prof. Piera Luigi Sacca "Differences in the approach to the Cultural and Creative Sectors overall European Union", která proběhne 29. října 2013 od 14:30. Podrobnosti v pozvánce, registrace nutná.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo průmyslu a obchodu hledá pracovnici/pracovníka se specializací na ekonomické záležitosti EU do odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu. Termín přihlášek: 18. října 2013. Podrobnosti na stránkách ministerstva.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo kultury zve na přednášku prof. Piera Luigi Sacca "Differences in the approach to the Cultural and Creative Sectors overall European Union", která proběhne 9. října 2013 od 15:00. Podrobnosti v pozvánce, registrace nutná.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 26. září 2013 bude slavnostně zahájena nová specializace nesoucí jméno Václava Havla, kterou zastřešuje sdružení nejstarších evropských univerzit Europaeum, za účasti zástupců partnerských univerzit z Paříže, Leidenu a Oxfordu.

-----------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na vyhlášku vedoucího katedry ZES k zahájení zimního semestru 2013/2014, která obsahuje mimo jiné i informace o zapisování do předmětů a doporučený studijní plán.

-----------------------------------------------------------------------------------

Aktuality - archiv
Rádi bychom Vás pozvali na debatu:

Brexit? Brexit!

na které vystoupí:

Erik Best - je český vydavatel amerického původu.

Zuzana Kasáková – od roku 2005 přednáší na Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Kryštof Kruliš - je analytikem Výzkumného centra AMO se zaměřením na vnitřní trh a právo EU a vztah EU a anglofonních zemí.

Debata se uskuteční v úterý 25. října 2016, od 16:30 hodin v budově Zastoupení Evropské komise - Evropský dům, 

Jungmannova 24, 110 00 Praha 1 


Facebook

--------------------------------------------------------------------------

Some Causes and Consequences of Brexit

Katedra evropských studií zve na zvláštní přednášku Iaina McLeana, profesora politologie z University of Oxford, na téma Some Causes and Consequences of Brexti. Přednáška se bude konat v pondělí 17. října od 12:30 do 14:00 v Jinonicích, místnost J1031.


Pozvánka, FB event

--------------------------------------------------------------------------


Co si zapsat v novém semestru v ZES a ES?

Od nového akademického roku přechází IMS na nový magisterský obor Mezinárodní teritoriální studia. Nevíte, kam vám zmizely vaše povinné předměty? Podívejte se do tabulky, kde jsou všechny posuny povinných předmětů ukázány. Pokud přetrvají nejasnosti, pište svému vedoucímu katedry.


Tabulka

--------------------------------------------------------------------------


Vyjádření členů KES IMS k situaci před a po hlasování o BREXITU


Blog Zuzany Kasákové před hlasováním a po vyhlášení výsledků.

Další články Zuzany Kasákové.

V živém vysílání ČT24 po sečtení hlasů se vyjadřovali k situaci Ivo Šlosarčík 24. 6. v pořadu Studio 6 a 26. 6. v pořadu Horizont a Zuzana Kasáková.


K Brexitu se vyjadřoval také Jan Váška v pořadu Studio 6 v 82. minutě a 160. minutě. Vyjadřoval se také v Českém rozhlasu na stanici PLUS v pořadu Den podle...23. 6. ve 12 minutě.

Ráno po vyhlášení výsledku britského referenda uspořádala AMO pracovní snídani pro zástupce státní správy, Parlamentu, akademiky, zástupce neziskového sektoru a další experty, kteří debatovali o důsledcích britského rozhodnutí. Debaty se účastnili Zuzana Kasáková, Ivo Šlosarčík a Tomáš Weiss, členové KES IMS FSV UK. Prohlédněte si fotky.


Členové katedry Zuzana Kasáková, Ivo Šlosarčík se také vyjadřovali k situaci ve vysílání Českého rozhlasu, stanice PLUS. Zuzana Kasáková 23. 6. k otázce předvolební kampaně a populismu ve Spojeném království, 25. 6. k dopadům voleb na Británii, 28. 6. k aktuální vnitropolitické situaci ve Spojeném království. Ivo Šlosarčík 24. 6. ve 14:30 a 28. 6. ve 13:15.

--------------------------------------------------------------------------

IMS PIVO


Zdravíme všechny studenty, pedagogy a přátele našeho institutu!

Již tradičně se tento čtvrtek uskuteční poslední organizovaná párty tohoto semestru a celého akademického roku. Kromě degustace vychlazeného pivka a ogrilované klobásy budete mít také možnost potkat se po dlouhé době s těmi, které jste kvůli zkouškovému už celý měsíc neviděli. Zároveň budeme moci oslavit čerstvé bakaláře a popřát štěstí budoucím magistrům. A hlavně! Budete mít poslední příležitost vidět SIMS ve složení pro rok 2015/2016 :) Předpověď počasí nám zatím přeje, a proto to vypadá na dlouhou letní noc!  

Takže 16. 6. 2016 od 19:00 na zahrádce restaurace na vršku Riegrových sadů!  

Těšíme se na vás!  

Za SIMS  

Bára Navrátilová

--------------------------------------------------------------------------

Pozvánka na kulatý stůl "Past, Present and Future of Global Migration"

Institut mezinárodních studií FSV UK ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla zve na kulatý stůl s názvem "Past, Present and Future of Global Migration".

Debata se uskuteční v pondělí 20. června 2016 od 17:00 v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Pozvání přijali Suzanne Brown-Fleming (U.S. Holocaust Memorial Museum, Washington D. C.), Basil C. Gounaris (Aristotelova univerzita, Soluň), Pieter Lagrou (Université libre de Bruxelles) a Harry Tzimitras (Peace Research Institute Oslo – Cyprus Centre). Diskusi bude moderovat Kateřina Králová (IMS FSV UK).

Více informací na stránkách Knihovny Václava Havla a na Facebooku.

Akci finančně podpořilo Velvyslanectví USA v České republice.

-----------------------------------------------------------------------------

Pozvánka na přednášku

Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Knihovna Václava Havla Vás zve na přednášku

Prof. Grzegorze Ekierta (Harvard University)


25 years of post-communist transformations in East Central Europe: from a success story to the revenge of history

17. června 2016 ve 14:00 V prostorách Knihovny Václava Havla Ostrovní 13, 110 00 Praha 1

pozvánka

-----------------------------------------------------------------------------

Diskuze ne téma Náboženství a nacionalismus ve střední Evropě

Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Vás srdečně zve na diskuzní setkání na téma


Náboženství a nacionalismus ve střední Evropě: Využívání a zneužívání náboženských hodnot v politice,


které se bude konat ve čtvrtek 16. června 2016 v 16.00 hodin v Zrcadlové kapli Klementina. Součástí programu bude promítání jedinečného dokumentu o filozofu Janu Patočkovi.

Pozvaní přednášející:

• Grzegorz Ekiert (Harvard University)

• Shalini Randeria (IWM)

• Tomáš Halík (Univerzita Karlova)

Tímto diskuzním setkáním bude zahájena činnost Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Zároveň si připomeneme rozhodnutí Oxfordské univerzity udělit profesoru Tomáši Halíkovi čestný doktorát Doctor of Divinity, honoris causa.

Pozvánka

-----------------------------------------------------------------------------

HODNOCENÍ VÝUKY


Vážené studentky, vážení studenti,

vedení FSV UK vás žádá o vyplnění anonymních elektronických dotazníků k hodnocení výuky na FSV. Vyplňování elektronických dotazníků je možné od 5.6. do 24.6. 2016. 

Obdržíte email s odkazem na hodnocení kurzů, které máte tento semestr zapsány skrze SIS na FSV UK. 

Detailnější informace resp. často kladené otázky můžete nalézt na odkazuhttps://docs.google.com/…/1zeDezAsnRr4gAJ6l71xKy4bIYo_…/edit 

Stručný manuál najdete na stránce https://docs.google.com/…/1-OH7hACgjOMToIczzMR1P4gc5i8…/edit


Jsme si vědomi, že vyplnění dotazníků od vás žádá část vašeho času. Prosím, pokud jej můžete fakultě věnovat, učiňte tak. Pro zvýšení atraktivity elektronického hodnocení bude i v dalších semestrech probíhat losování o 10 cen pro ty studenty FSV, kteří vyplní dotazníky za všechny kurzy. Cenami budou fakultní mikiny a trička.


Hodnocení bude dostupné na webové adrese http://eva.fsv.cuni.cz/ Jako přihlašovací údaje slouží ověřené heslo, tedy CAS přístup.


Na základě hodnocení výuky jsou oceňovány vedením fakulty nejlepší kurzy (tzv. zlaté kurzy), ředitelé institutů a vedoucí kateder provádějí rozhovory s vyučujícími kurzů, které naopak jsou hodnoceny nejhůře. Výsledky si navíc čtou i jednotliví vyučující a zejména komentáře v otevřených otázkách jsou pro ně velmi cennou zpětnou vazbou k výuce. V případě jakýchkoliv dotazů či podnětů se obraťte osobně či emailem na

-----------------------------------------------------------------------------

Seminář

Institut mezinárodních studií FSV UK a Ústav hospodářských a sociálních dějin FF UK srdečně zvou na osmé setkání Semináře k metodologii transnacionálních dějin (spolufinancovaného česko-švýcarským Fondem partnerství). Profesorka Sandrine KOTT ze ženevské university bude přednášet na téma Beyond the Cold War. Transnational encounters between East and West. Setkání se uskuteční v prostorách FSV UK v Rytířské 31 (2. patro, č. 201) ve středu 1. června v čase 17.30-19.00. Pro případné dotazy se obracejte na adresu matejka@fsv.cuni.cz

-----------------------------------------------------------------------------

8. kolo soutěže LABORATOŘ EU

Soutěž je pravidelně vyhlašována Zastoupením Evropské komise v ČR. Cílem projektu je ocenit ty studenty/absolventy vysokých škol, kteří se věnují oblasti evropských záležitostí a jejichž diplomové práce budou přihlášeny do Soutěže o nejlepší diplomovou práci a v této soutěži se umístí mezi deseti nejkvalitnějšími. Sylaby těchto prací budou zveřejněny ve sborníku, jehož výhradním vlastníkem bude Zastoupení Evropské komise v ČR. 


Do soutěže může student/absolvent magisterského či navazujícího magisterského studijního programu/oboru přihlásit svoji diplomovou práci v českém/slovenském/anglickém jazyce týkající se evropských záležitostí, která řeší aktuální tematiku Evropské unie. Tato práce musí být obhájena způsobem obvyklým na dané univerzitě/vysoké škole, přičemž od obhajoby práce nesmí uplynout více než jeden rok. Vítěz si odnese 1000 EUR, druhý pak 700 EUR a autor třetí nejlepší práce získá 500 EUR. Přihlášku může podat sám autor diplomové práce, či jiná osoba (vedoucí práce, vedoucí studijního programu/oboru, vedoucí katedry, proděkan fakulty apod.) po získání písemného souhlasu studenta (součást přihlášky). 


Povinnou součástí přihlášky je diplomová práce v on-line verzi. Termín pro zaslání přihlášky pro 8. kolo soutěže je 15. červenec 2016. Více informací a přihlášku naleznete na webových stránkách Centra evropských studií VŠE. 

--------------------------------------------------------------------------------

STUDENTSKÉ PENÍZE


Systém podpory studentského života na FSV UK a jeho náležitosti jsou popsány na: http://intranet.fsv.cuni.cz/FSVINT-823.html


Nejzazší termín pro podávání žádostí je stanoven na PÁTEK 27. KVĚTNA VE 12:00.

Vaše žádosti zasílejte na adresu senat@fsv.cuni.cz s předmětem "Studentské peníze - název vašeho projektu".

Květnové zasedání studentské komory AS FSV UK k tzv. studentským penězům proběhne v úterý 31. května 2016 od 11:00 v místnosti č. 112 v budově Hollar.


Budeme se těšit na všechny vaše žádosti! S jakýmikoliv dotazy se obraťte na výše zmíněnou adresu či na místopředsedu AS FSV UK Karla Höfra.

karel.hoefer@fsv.cuni.cz

--------------------------------------------------------------------------------

Transatlantic Trade and Investment Partnership: Talk with an Expert


All students, faculty and alumni are cordially invited to a morning talk with Dr. Sherman Katz, Senior Fellow at the Center for the Study of the Presidency and Congress.


The topic of the talk is Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) - role of TTIP in the current U. S. elections, key concerns about TTIP in the U.S. and Europe, contentious points in TTIP negotiations. Dr. Katz is a prominent expert on the issue.


May 30th, 10:30 a.m. – 11:50 a.m.

FSV UK, Jinonice, room TBA

For more info see facebook

---------------------------------------------------------------------------------

2nd International Conference *Current Populism in Europe: Impact on the Political Landscape*


Institut mezinárodních studií zve všechny zájemce na již druhý ročník mezinárodní konference o populismu, letos s titulem "Current Populism in Europe: Impact on the Political Landscape", kterou pořádá IMS ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung a Goethe Institutem. Akce se uskuteční na půdě Goethe Institutu v pondělí a úterý 23. a 24. května. Na konferenci vystoupí tři hlavní řečníci (Paul Taggart, Michael Freeden a Reinhard Heinisch) a dalších 50 akademiků z 20 evropských zemí v celkem 11 panelech. Více informací o akci naleznete na webu konference či facebooku.V případě vašeho zájmu je možné se registrovat na mejstrik.m@fsv.cuni.cz


Conference poster

Conference Programme

---------------------------------------------------------------------------------

PROTEUS Summer Seminar and Simulation *European Refugee Crisis and the EU-Turkey relations*

The Seminar will take place in Brussels from 6-10 June 2016.


The seminar will start with preparatory work inside small international sub-groups. The objective of the simulation exercise is to bring first-hand understanding of both academic and everyday practice of EU decision-making and Turkey-EU dialogue by offering students insights in "real life" political processes and the possibility to "experience" the EU as a vivid political system and to meet politicians, practitioners and stakeholders in the European capital Brussels. The participants will have the possibility to bring in their own academic/professional contributions and to discuss them with the group and the experts.


Three days of intensive preparation will be followed by a simulation exercise of the EU- Turkey Summit.


Organizers cover: academic program, four nights in twin rooms (with breakfast), reimbursement for the individual travel to Brussels up to 100 euro.

Please find attached more details.

European Refugee Crisis and the EU-Turkey relations


---------------------------------------------------------------------------------

EU@Work Seminar and Study trip *The EU's manifold crises and German EU policy*

Study trip to Brussels on 6-8 June, study trip to Berlin on 15-17 June, intensive seminar in Cologne on 30 June – 1 July.


The seminar will analyse aspects of these crises, the stance of the European Union with regard to these crises, and the role of Germany within the EU. The approach of the seminar will be to bridge the gap between academic analysis and political action, by means of scientific readings and discussions as well as excursions to Brussels and Berlin, where we will meet civil servants and politicians, who, in national and European institutions, try to solve the various crises.


Organizers cover: Academic program of study trips and intensive Seminar in Cologne. 2 nights in twin rooms (with breakfast) in Brussels, 2 nights in Berlin, 1 night in Cologne, reimbursement for the individual travel to Brussels, Berlin and Cologne up to 300 euro


Please find attached more details.


The EU's manifold crises and German EU policy


---------------------------------------------------------------------------------

***CALL FOR PAPERS***

‘Europe and its crises’ workshop

Thursday June 30th-Friday July 1st, University of Cambridge, UK

The workshop will include a roundtable discussion on the implications of the UK referendum on membership of the EU. 


We are convening a two-day workshop at the Department of Politics and international Studies at the University of Cambridge. The theme of the workshop is 'Europe and its crises'. Participation at the workshop is aimed at PhD candidates and early career academics and practitioners.

Call for Papers

---------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru 2016.

---------------------------------------------------------------------------------

Department of European Studies has the pleasure to invite you to a special lecture by Professor Milan Brglez, former professor of international relations at the University of Ljubljana and currently Speaker of the National Assembly of Slovenia

„Slovenian experience with the migration crisis“.

The lecture and following discussion will be held in English. No advance registration is required.

When: Thursday 28 April 2016, 12:30 – 13:50

Where: R201 (Rytířská 31, Room 201)

---------------------------------------------------------------------------------

Dovolujeme si Vás pozvat na seminář Eurocentra Praha s názvem „Když chci na stáž do institucí EU…“, který se uskuteční ve čtvrtek 28. dubna 2016 od 17:00 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1).


Svoji účast potvrzujte prosím prostřednictvím formuláře na internetových stránkách:https://praha.eurocentra.cz/ecms/praha/akce/4258/kdyz-chci-na-staz-do-instituci-eu/

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií zve na blokové přednášky hostující vyučující Dr. Laure Neumayer z Université Paris I Panthéon-Sorbonne na téma "France in EU Institutions". Přednášky v angličtině proběhnou 21. a 22. dubna v Rytířské 31, místnost R201 (2. patro). Více informací v SISu.

---------------------------------------------------------------------------------

Francouzské velvyslanectví v Praze aktuálně nabízí českým studentúm dva druhy vládních stipendií - na doktorát pod dvojím vedením (na 3 roky) a na výzkumnou stáž (na 1-3 měsíce). Uzávěrka je 11. března 2016! Bližší informace stipendium na doktorát pod dvojím vedením a stipendium na výzkumnou stáž.

---------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na velice zajímavý kurz v nabídce KES! Vyučující Radek Hendrych nabízí v letním semestru kurz JMM 614 "Úvod do aplikovaných kvantitativních metod". Kurz se koná vždy v úterý od 17:00 v Rytířské 31 (2. patro, místnost 201). Znalost vyšší matematiky není v žádnem případě podmínkou.

---------------------------------------------------------------------------------

Dne 1.2.2016 proběhlo výběrové řízení na účast s programu EUROPAEUM. Výsledky jsou k dispozici zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií srdečně zve všechny zájemce o magisterské specializace Evropská studia a Západoevropská studia na den otevřených dveří. Sejdeme se v úterý 19. ledna v 15:00 v místnosti 3018.

---------------------------------------------------------------------------------

Diplomatická akademie MZV ČR organizuje přípravný seminář na výběrová řízení do institucí EU (tzv. EPSO testy). Bezplatný seminář se koná 15.2.2016 od 8:30 ve Velkém sále Černínského paláce. Zájemci se mohou registrovat do 12.2.2016 mailem na da@mzv.cz.

--------------------------------------------------------------------------------

V pondělí 14. prosince se uskuteční hned tři významné události. Od 15:30 - 17:00 se na rektorátu UK (v Malé zasedací místnosti) odehraje výzkumný seminář IMS, ve kterém bude dr. Filip Vostál ze CEFRES a AV ČR prezentovat svůj výzkum na téma ""Slowing down” Modernity: Risky, Futile or Progressive?" Od 17:00 - 18:30 bude na rektorátu UK (Císařský sál) předán titul hostujícímu profesoru UK prof. Jacquesu Rupnikovi a těšit se můžete také na jeho přednášku. A vše završí besídka katedry evropských studií a jejich přátel, která vypukne v 19:00 v Týnské literární kavárně (Týnská 6, Praha 1).

---------------------------------------------------------------------------------

V pátek 20. listopadu 2015 od 14:00 se uskuteční veřejná debata věnovaná následkům nedávných teroristických útoků v Paříži. Diskuze proběhne v Evropském domě na Jungmannově 24, Praha.


Mezi řečníky se můžete těšit na Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslance Francie v České republice, Pavla Fischera, bývalého velvyslance České republiky ve Francii, Martina Michelota, vedoucího výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Karla Schwarzenberga, předsedu zahraničního výboru poslanecké sněmovny. Celou akci bude moderovat Vladimír Bartovic, Ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.


Na akci se registrujte se na akci pomocí aplikace "Najít vstupenky". Více inforamcí naleznete na pozvánce

---------------------------------------------------------------------------------

Federica Mogherini přijede do Prahy a máte možnost se s ní setkat na veřejné diskusi "Budoucnost Evropy v propojeném světě" organizované Univerzitou Karlovou společně s ministerstvem zahraničí a zastoupení Komise v ČR. Diskuse proběhne 19. listopadu 2015 od 16:15 do 17:45 v Profesním domě na Malostranském náměstí. RSVP do 15. listopadu na COMM-REP-PRG-EVENTS@ec.europa.eu.

---------------------------------------------------------------------------------

Možnost stáže u EULEX Kosovo v Prištině: Evropská služba pro vnější činnost nabízí řadu míst pro stážisty v rámci mise EULEX Kosovo. Volné pozice naleznete zde a příslušná pravidla zde. Hlásit se je nutno vyplněnou přihláškou přes Národní kontaktní místo MZV ČR na adrese nejpozději do středy 11.11.2015 do 16:00 hodin. Vybrané přihlášky budou postoupeny do ESVČ k dalšímu výběru. Každý účastník obdrží stipendium ve výši 500 EUR měsíčně. Další náklady na cestu - letenka, náklady na bydlení, místní dopravu, jídlo a další náklady související s pobytem v Prištině - jsou zodpovědností samotného účastníka.

---------------------------------------------------------------------------------

Ve dnech 25. - 27. listopadu 2015 proběhnou na FSV UK volby do Akademického senátu UK a Akademického senátu FSV UK. Volby proběhnou elektronicky a budou zahájeny ve středu 25. listopadu 2015 v 10:00 a ukončeny v pátek 27. listopadu 2015 v 15:00. Informace k volbám a odkaz na volební aplikaci

Lhůta pro podávání kandidátních listin je do 13. listopadu 2015 do 12:00 hodin.

---------------------------------------------------------------------------------

Chcete získat zkušenosti u prestižního zaměstnavatele? Rádi byste viděli na vlastní oči, jak funguje EU? Zajímá vás, jak vypadá život v Bruselu? Přijďte na náš seminář a dozvíte se vše potřebné: Když chci na stáž do institucí EU...

---------------------------------------------------------------------------------

Katedra německých a rakouských studií připravila k výročí sjednocení Německa ve dnech 29. 10. – 31. 10. 2015 "Internationaler Workshop zum 25. Jahrestag der Wiedervereinigung Deutschlands".

Ve čtrvtek 29. 10. 2015 v 17.00 začínáme v Goethe-Institutu přednáškou známého německého historika Ulricha Herberta (mj. autora nejnovější syntézy německých dějin "Geschichte Deutschlands im 20. Jahrhundert") na téma "Die Mühen der Ebene. Deutschland nach der Wiedervereinigung". Následující den a v sobotu pokračuje v Hollaru (m.č. H212) samotný workshop. Podrobný program naleznete na webu katedry:http://knrs.fsv.cuni.cz/KNRS-194-version1-wiedervereinigung_program_web.pdf

---------------------------------------------------------------------------------

Nový semestr začíná a hned máme v nabídce jednu perličku: Přijďte si poslechnout přednášku Julie Smith, Baroness Smith of Newnham na téma "British Party Politics and Europe" v pondělí 5. října 2015 od 15.30 v místnosti J1037!

---------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru (in English).

---------------------------------------------------------------------------------

Přečtěte si nejnovější newsletter CEFRES!

---------------------------------------------------------------------------------

Univerzita Palackého a řada dalších institucí z platformy FoRS zvou na Humanitární kongres, který proběhne 23. října v Národní technické knihovně v Praze.

---------------------------------------------------------------------------------

A jedna možnost stáže na Úřadu vlády ČR, odboru koordinace evropských politik. Termín přihlášek 14. září 2015, nástup na stáž 5. října. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Nabídka stáže také na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, odboru pro všeobecné záležitosti EU. Termín přihlášek 21. září 2015. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Nabídka stáží na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Termín přihlášek 14. září 2015 do 15:00. Podrobnosti zde.

---------------------------------------------------------------------------------

Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK a Public Diplomatic Council of Catalonia si Vás dovolují pozvat na konferenci "Self-determination Processes in the European Union: The Catalan Case in Comparative Perspective". Konference proběhne 18. června 2015 v budově Hollar, Smetanovo nábř. 6, místnost č. 215. Program naleznete zde. V případě zájmu se registrujte na zes@fsv.cuni.cz.

---------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na diskusi s ministrem zahraničních věcí ČR Lubomírem Zaorálkem o nové Koncepci zahraniční politiky České republiky. Akce se uskuteční ve čtvrtek 7. května od 11 hodin v Jinonicích v aule 1034. Přijďte se zeptat, jestli česká zahraniční politika mění směr, odkud a kam jde a co budou její priority v dalších letech. Řekněte svůj názor přímo ministrovi zahraničních věcí! Více informací naleznete na facebookové stránce katedry. Pozvánku na akci najdete zde.

---------------------------------------------------------------------------------

IMS FSV UK ve spolupráci s Heinrich Böll Stiftung pořádá 18. a 19. května 2015 v Praze mezinárodní konferenci "The Current Populism in Europe: A threat to liberal democracy?" zabývající se současným evropským populismem. Konference se bude věnovat komparativní analýze evropských zemí, ve kterých populismus představuje významnou součást politiky. 

Další informace jsou dostupné na stránce konference http://populism.fsv.cuni.cz/. Registrace na akci je možná na .

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na debatu s J.E. Aldem Amatim, velvyslancem Itálie v České republice, která proběhne v úterý 14. dubna od 14 hodin v Jinonicích v místnosti 2080. Tématem je "Itálie a socio-ekonomické výzvy v současné Evropě". Všichni jste srdečně zvání!

----------------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení letního semestru 2015.

----------------------------------------------------------------------------------

Výsledky výběrového řízení do specializace EUROPAEUM ze dne 29. ledna 2015 naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM nabízí magisterským a doktorským studentům účast na semináři „Policy Making Inside Europe?“, který se uskuteční 2. - 4. března 2015 v Bruselu. Pro studenty UK jsou vyhrazena 2 místa. Pro registraci je nutné předložit CV, motivační dopis, doporučující dopis od profesora nebo školitele a to do 12. 2. 2015 na adresu Ivana.halaskova@ruk.cuni.cz.

Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na přednášky prof. J. Rupnika (Sciences Po, Paris) na téma Evropská politika sousedství. První část spojená s prezentací jeho nové knihy "Géopolitique de la democratisation" se uskuteční ve čtvrtek 26. března od 17 do 19 hodin na Hollaru v místnosti 112. Druhá část se bude konat v pátek 27. od 9:30 do 12:20 v Rytířské. Kontaktní osobou je Eliška Tomalová (eliska@tomalova.cz).

----------------------------------------------------------------------------------

KZES zve všechny zájemce na výzkumný seminář IMS, který se uskuteční ve čtvrtek 12. března od 17 hodin v Rytířské v místnosti 201. Anna Vidén představí svůj výzkum na téma: “The Obama administration’s Policy towards the Muslim Brotherhood in Egypt 2009 - 2013: A Break with 'Traditional' U.S. Middle East Policy or 'Business As Usual'”. Program výzkumných seminářů v letním semestru naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha zve na seminář „Jak se dostat na stáž v institucích EU?“. Úvodní slovo pronesou a Vaše dotazy zodpoví Natalie Šťastná z Informační kanceláře Evropského Parlamentu v ČR, Natálie Vlková ze Zastoupení Evropské komise v ČR a Pavel Trantina z Evropského hospodářského a sociálního výboru. Seminář se uskuteční ve čtvrtek 5. března 2015 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1).

Svoji účast potvrzujte prosím na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve středu 26. listopadu od 11:00 se na VŠE (nám W. Churchilla 4) v místnosti SB 408 (stará budova) uskuteční seminář "Central Europe 10 Years in the EU: Is the Honeymoon Over?". Na akci vystoupí Mikolaj Dowgielewicz, viceguvernér Banky pro rozvoj Rady Evropy, a Aleš Chmelař, hlavní ekonomický analytik Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví ČR v Polsku Vás zve ve středu 26. listopadu od 14:00 na veřejnou debatu "Evropský šálek čaje s polskou příchutí", která se bude konat v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4/506, Prague 1). Více informací nalezneze zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve středu 26. listopadu od 11:00 se v místnosti J2080 uskuteční přednáška Evy Kordové z Ministerstva zahraničních věcí ČR s názvem "The European External Action Service and its search for European foreign policy". Přednáška s následnou debatou bude v angličtině.

-------------------------------------------------------------------------------------

Asociace EUROPAEUM pořádá ve spolupráci s UK ve dnech 21. - 23. listopadu workshop na téma "Bankers, Investors, Economists and Ministers: in search of moral sentiments?" Více informací, včetně možnosti se celé akce zúčastnit, naleznete zde.

-----------------------------------------------------------------------------

Vyhláška vedoucího katedry k zahájení zimního semestru 2014.

----------------------------------------------------------------------------------

V pondělí 17. listopadu se od 16:00 uskuteční v posluchárně Collegium Maximum na Právnické fakultě UK diskuse s prezidenty středoevropských států při příležitosti 25. výročí událostí 17. listopadu 1989. Registrovat je možné na . Více podrobností o akci naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Člověk v tísni pořádá v pátek 14. listopadu od 9:00 na v prostorách Rektorátu UK konferenci

ZA VAŠI A NAŠI SVOBODU: ČTVRTSTOLETÍ PODPORY DISIDENTŮ A BOJOVNÍKŮ ZA LIDSKÁ PRÁVA při příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Registrovat je možné na www.zavasizanasi.cz/registrace.

----------------------------------------------------------------------------------

FMV VŠE pořádá ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR v úterý 11. listopadu prezentaci o možnostech kariéry v OECD. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

PubAffairs Bruxelles hledají stážistu pro práci v EU Public Policy. Délka stáže je 6 měsíců s nástupem možným ihned. Stáž může vést ke stálé pozici v organizaci.

Požadavky: Ukončené, či těsně před ukončením, magisterské vzdělání v oboru Právo, Evropská studia či Politologie.

Velmi dobrá znalost rozhodovacích procesů v EU

Výborné analytické a komunikační schopnosti

Anglický jazyk na úrovni native či near-native speaker

Francouzský, německý a východoevropský jazyk výhodou

Pokud máte zájem, pošlete vaše CV a motivační dopis ve formátu PDF na

info@pabxl.eu. Pouze vybraní kadidáti budou kontaktováni. Více podrobností naleznete na

http://www.pubaffairsbruxelles.eu/about-pubaffairs-bruxelles/work-with-us-2/

-------------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha pořádá ve středu 29. října od 16:00 v Evropském domě (Jungmannova 24) seminář s názvem "Nové operační programy pro období let 2014 – 2020". Úvodní slovo pronese a Vaše dotazy zodpoví Kateřina Neveselá, vedoucí oddělení metodického řízení Národního orgánu pro koordinaci, Ministerstvo pro místní rozvoj. Svoji účast potvrďte, prosím, na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

-------------------------------------------------------------------------------------

V pátek 26. září 2014 se ve slavnostních prostorách barokní kaple Italského kulturního institutu v Praze uskutečnila pod záštitou italského velvyslance Pasqualeho D´Avina a rektora UK prof. Tomáše Zimy konference "Giovanni Sartori: 90 Years of a Political Scientist". Za FSV byla akce pořádána společně IMS a IPS, Martin Mejstřík byl pak jejím hlavním organizátorem. Na konferenci vystoupili přední světoví politologové a znalci Sartoriho díla v čele s prof. Gianfrankem Pasquinem a prof. Klausem von Beymem. Více o proběhlé akci naleznete zde. Foto z konference najdete zde.

-------------------------------------------------------------------------------------

Ve čtvrtek 25. září proběhl na Fakultě sociálních věd v rámci konference o Giovanni Sartorim blok veřejných přednášek. Nejprve vystoupil prof. Klaus von Beyme se svojí přednáškou "Political and Economic Consolidation in Eastern Europe. Evidence from Empirical Data" a následně prof. Gianfranco Pasquino se svým příspěvkem "Impact of the crisis on Italian politics: the end of the Second Republic?". Foto z akce naleznete zde.

-------------------------------------------------------------------------------------

Nabídka na pozici PhD Research Fellow in public administration na Fakultě sociálních věd na univerzitě v Agderu (Norsko). Deadline přihlášek je 29. října 2014. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------------

Ve čtvrtek 9. října 2014 se od 17 hodin uskuteční v Zelené posluchárně Univerzity Karlovy (Celetná 20) přednáška prof. Akiry Irijeho (Prof. Emer. Harvard University) na téma "A historian Looks at the Contemporary World". Více podrobností naleznete zde.


Ve čtvrtek 2. října se od 15:00 bude ve Vlasteneckém sále Karolína konat přednáška "Next Steps for European Integration", kterou přednese německý ministr financí Dr. Wolfgang Schäuble. Všichni jsou srdečně zváni.

-------------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na vyhlášku vedoucího katedry ZES k zahájení letního semestru 2014.

-------------------------------------------------------------------------------------

Výsledky výběrového řízení pro specializaci EUROPAEUM na katedře ZES najdete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Knihovna Evropského domu se představuje.

----------------------------------------------------------------------------

Univerzita Karlova zve společně s partnery na Lichtenštejnský den, který se uskuteční ve čtvrtek dne 25. září 2014 od 9:30 do 12:00 ve Vlasteneckém sále Karolina. Seminář v anglickém jazyce za účasti českých a lichtenštejnských akademiků a politiků se bude věnovat politické a hospodářské situaci v Lichtenštejnsku a česko-lichtenštejnským vztahům. Registrace je nutná na emailu .

----------------------------------------------------------------------------

KZES zve na workshop "Pasts and Societies in Central Europe: An Ethnography of the Production of Knowledge about the 'German Past'" organizovaný v rámci projektu Bridge - Jean Monnet Centre of Excellence, který se uskuteční 3.-4. července 2014 v Rytířské 31, místnost 201. Svou účast potvrzujte na adrese .

----------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví Polské republiky pořádají debatu na téma "Poland and the Czech Republic as partners within the EU", která se uskuteční 9. června od 17:15 do 18:30 na Polském velvyslanectví (Valdštejnská 8, Praha 1). Debaty se zúčastní J. E. Grażyna Bernatowicz, Velvyslankyně Polské republiky v ČR, Piotr Serafin, státní tajemník polského Ministerstva zahraničních věcí a Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR. Registrace bude otevřena již od 16:45 a jednacím jazykem bude angličtina. V případě zájmu se registrujte na adrese konference@vlada.cz do pátku 6. června do 12 hodin. Z důvodu omezené kapacity je doporučena včasná registrace.

----------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha pořádá zve na seminář "Co přinese České republice přistoupení k tzv. fiskálnímu paktu?", který se koná 5. června od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24). Na semináři vystoupí Aleš Chmelař z Úřadu vlády, Tomáš Pavelka z Vysoké školy ekonomické, Jan Jedlička, manažer EU Office České spořitelny, a Marek Hudema z Hospodářských novin. Svoji účast potvrzujte na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------Institut mezinárodních studií zve všechny zájemce na mimořádnou přednášku velvyslance Slovenské republiky v Praze, PhDr. Petera Weisse, CSc. Přednáška se bude konat ve středu 7. května od 12:30 v Jinonicích v místnosti 2080 a jejím tématem bude "Slovenská zahraniční politika a zkušenosti s členstvím v Evropské unii". Součástí přednášky bude i diskuze. Více podrobností naleznete zde.

Všichni jste srdečně zváni!

---------------------------------------------------------------------------

Rektorát Univerzity Karlovy zve na panelovou diskuzi 10 let členství České republiky v Evropské Unii: očekávání a vize, která která se uskuteční v pondělí dne 5. května 2014 v 16.00 hodin v posluchárně Collegium Maximum, Právnická fakulta UK, náměstí Curieových 7, Praha 1. Podrobný program naleznete zde. V případě zájmu potvrďte účast na: organiz@ruk.cuni.cz.

----------------------------------------------------------------------------

K příležitosti 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie se ve dnech 29. - 30. dubna v Praze na Střeleckém ostrově koná informačně kulturní akce "Mládež v pohybu". Jedná se o iniciativu Evropské unie zaměřenou na zvyšování vzdělanosti a zaměstnatelnosti mladých lidí prostřednictvím využívaní vzdělávacích aktivit, které nabízí program Erasmus+ a další programy EU. Více informací naleznete zde či na adrese

http://10let.eu/mladez-pohybu/.

----------------------------------------------------------------------------

Katedra západoevropských studií si vás dovoluje pozvat na přednáškový cyklus hostujících francouzských profesorů, kteří vystoupí v rámci Francouzské specializace IMS. Přednášky jsou součástí kurzu Hostující vyučující, který je zakončen zkouškou a 6 kredity a k jehož absolvování je nutné napsání seminární práce v angličtině nebo francouzštině a povinná účast na všech blocích.


Blok I: Evropa a její sousedé (Prof. Jacques Rupnik, IEP Paris)

pondělí 14. dubna 10-12 v Rytířské 201


Blok II: Francie v EU (Prof Jacques Rupnik, IEP Paris)

pondělí 14. dubna 14-16 v Rytířské 201


Blok III: Practices of contemporary diplomacy (Prof. Christian Lequesne, IEP Paris)

čtvrtek 24. dubna 15:30-18:20 v Rytířské 201


Kontaktní osoba: Eliška Tomalová (eliska@tomalova.cz).

----------------------------------------------------------------------------

Studenti IMS FSV mají možnost se zapojit do debaty Visegrad4 Moldova Debate. Samotná debata bude probíhat formou videokonference v anglickém jazyce a může se jí zúčastnit 5 debatujících studentů. Další týmy budou z Polska, Slovenska, Maďarska a Moldávie. Témata debaty najdete zde.  

Akce proběhne 23.4. od 10:00 do 12:15 v Rytířské v místnosti 201 a je zároveň přístupná i ostatním studentům, kteří nebudou debatovat, ale o téma se zajímají.

Prosíme, aby se zájemci o debatu přihlásili do 13.4. na emailu: vkriz@europeum.org. Studenti, kteří by se rádi akce zúčastnili pouze jako diváci, nechť se hlásí do 22.4. na emailu europeum@europeum.org

S akcí se pojí také psaní psaní esejů a blogů. Eseje by se měli věnovat jednomu z témat debaty a měly by mít rozsah maximálně 5 000 znaků s mezerami. Hotové eseje bude možné posílat na europeum@europeum.org k vyhodnocení.

Blog by se měl věnovat tématu integrace Moldávie do EU ve spojitosti s V4. Měl by mít rozsah maximálně 2 500 znaků s mezerami. Vaše blogy následně odesílejte na email visegrad4moldova@mesa10.org k vyhodnocení.

Nejlepší esej a nejslepější blog pak následně obdrží ocenění 100 Eur. Template k esejím a blogů je možné stáhnout zde a zde.

----------------------------------------------------------------------------

Intitute for European Studies (IES) a Vrije Universiteit Brussel (VUB) vyhlašují call pro doktorský výzkum v Evropské zahraniční a bezpečnostní politice. Perspektivní PhD studenti mohou předložit své návrhy projektu zabývající se obecným tématem strategických výzev či zaměřující se na následující podtémata: Exercising influence and waging conflict in cyberspace, The evolution of Europe-Asia relations, Turmoil in the neighbourhood, Defenceless Europe. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2014. Více informací naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Úřad vlády ČR a Velvyslanectví Velké Británie v Praze pořádají v Lichtenštejnském paláci (U Sovových mlýnů 4) setkání "Evropský šálek s britskou příchutí" za přítomnosti paní velvyslankyně, J.E. Jan Thompson. Akce se uskuteční v pátek 9. dubna od 15:00. V případě zájmu se registrujte na velebilova.martina@vlada.cz. Více podrobností naleznete zde.

----------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha zve na seminář s názvem: "Jak získat peníze z norských fondů?" Jako řečníci vystoupí Helena Benýšková z Velvyslanectví Norského království v ČR a Katarína Kukurová z Domu zahraniční spolupráce. Seminář se uskuteční ve čtvrtek 20. března 2014 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1). Více informací zde.

Svoji účast potvrzujte na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz.

----------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM upozorňuje na seminář pod názvem "Europaeum Policy Seminar - Policy-Making inside Europe?", který se bude konat v Bruselu od ve dnech 10.-12. února 2014. Je určen studentům magisterského a doktorského studia. Uzávěrka přihlášek je 28. ledna 2014.V rámci přihlášky je třeba přiložit motivační dopis, krátké CV a dva doporučující dopisy a to vše odevzdat na OZS FSV UK. Vybraným studentům může UK poskytnout také příspěvek na cestovné. Podrobnější informace zde.

------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na pokyn ve vyhlášce vedoucího katedry ZES k zimnímu semestru 2013/14: "Projekty a teze DP, přihlášky ke SZK a svázané diplomové práce se odevzdávají pouze na sekretariátu IMS v Jinonicích."

-----------------------------------------------------------------------------

Konsorcium EUROPAEUM nabízí studentům možnost ucházet se o Jenkins Scholarship 2014-2015. Celkem bude uděleno 6 stiendií pro studium humanitních a sociálních věd na University of Oxford. Uzávěrka přihlášek je 20. ledna 2014. Přihlášky musí být odeslány do centrály Europaea v Oxfordu (euroinfo@europaeum.ox.ac.uk). Více informací zde a na adrese www.europaeum.org.

------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES vyhlašuje výběrové řízení na místa ve specializaci EUROPEUM na cyklus 2013-2015. Uzávěrka přihlášek je 20. ledna 2014. V rámci přihlášky je nutné přiložit strukturovaný životopis, motivační dopis a předběžný projekt diplomové práce. Výběrové řízení je otevřeno všem studentům 1. ročníků ES a ZES. Více informací zde. Kontaktní osobou na katedře je Mgr. Jan Váška (jan.vaska@gmail.com).

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 27. listopadu proběhla na půdě FSV UK přednáška J.E. Pasqualeho D´Avina, italského velvyslance v Praze, na téma "Migrace do Evropy skrz oblast Středozemní moře a současná krizová situace na italském ostrově Lampedusa".

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 16. října 2013 proběhla na půdě FSV UK přednáška prof. Wolfganga Wesselse "A Vision For Post-Crisis Europe: Towards What Kind of Political Union?", která se uskutečnila v rámci projektů PEGASUS a Jean Monnet Centre of Excellence.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 26. září proběhlo ve slavnostních prostorách Vlasteneckého sálu Karolina slavnostní otevření magisterské specializace Katedry západoevropských studií nesoucí jméno Václava Havla. Tato specializace je společným mezinárodním magisterským programem s partnerskými univerzitami v Oxfordu, Leidenu a Paříži-Sorbonně pod hlavičkou universitní asociace EUROPAEUM (více v sekci studium). Slavnostního zahájení se zúčastnili zástupci partnerských univerzit, generální tajemník EUROPAEA, přední osobonosti českého akademického prostředí a jako čestný host také Ivan M. Havel, který celý projekt slavnostně odstartoval.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra Západoevropských studií IMS Vás srdečně zve na přednášku Jérôma Bazina (Université Paris-Est, Centre de recherche en histoire européenne comparée) na téma "Socialist realism as the result of transnational circulations in Europe", která se bude konat v pátek 13. prosince, v čase 9.30-10.50, v Jinonicích (místnost 3014). Přednáška proběhne v angličtině, diskuze v angličtině a ve francouzštině.

Kontakt: Ondřej Matějka - matejka@fsv.cuni.cz

-------------------------------------------------------------------------------

Eurocentrum Praha si vás dovoluje pozvat na další seminář z podzimního cyklu. Tentokrát se budeme věnovat aktuální otázce Východního partnerství EU po nedávném summitu ve Vilniusu. Název zní: "Východní partnerství EU: ukrajinské peripetie a evropská jednota" a jako řečníci vystoupí Jan Marian z Ministerstva zahraničních věcí a Ondřej Soukup z Hospodářských novin. Seminář proběhne výjimečně v pondělí 9. prosince 2013 od 17 hodin. Místem konání bude tradičně Evropský dům (Jungmannova 24, Praha 1). Svoji účast potvrďte, prosím, na adrese eurocentrum.praha@euroskop.cz

----------------------------------------------------------------------------------

Vážení kolegové a studenti,

dovolujeme si Vás srdečně pozvat na slavnostní otevření Jean Monnet Centre of Excellence na Karlově univerzitě, projekt Bridge. Projekt je veden katedrou západoevropských studií, profesorkou Lenkou Rovnou. Slavnostní otevření proběhne ve Vlasteneckém sále Karolina ve čtvrtek 12. prosince od 15:30, za účasti rektora prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc. a francouzského velvyslance v ČR Jeho Excelence Jean-Pierra Asvazadouriana. Zahajující přednášku bude mít profesor Jacques Rupnik. Pozvánku naleznete v příloze.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES zve na přednášku Karla Kovandy "Europe's Future - in Light of Its Past", která se uskuteční v úterý 29. října 2013 od 9:30 v Jinonicích, místnost J3015. Karel Kovanda v minulosti pracoval jako zástupce generálního ředitele na Generálním ředitelství pro vnější vztahy Evropské komise, kde byl odpovědný za multilaterální vztahy a společnou zahraniční politiku, jako politický ředitel a náměstek MZV ČR a český velvyslanec při OSN a NATO. Přednáška bude přednesena v angličtině.

-----------------------------------------------------------------------------------

Katedra ZES vypisuje ve spolupráci s odborem evropských záležitostí a vnitřního trhu MPO výběrové řízení na stáže na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Termín pro podávání přihlášek je 1. listopadu 2013.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo kultury zve na přednášku prof. Piera Luigi Sacca "Differences in the approach to the Cultural and Creative Sectors overall European Union", která proběhne 29. října 2013 od 14:30. Podrobnosti v pozvánce, registrace nutná.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo průmyslu a obchodu hledá pracovnici/pracovníka se specializací na ekonomické záležitosti EU do odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu. Termín přihlášek: 18. října 2013. Podrobnosti na stránkách ministerstva.

-----------------------------------------------------------------------------------

Ministerstvo kultury zve na přednášku prof. Piera Luigi Sacca "Differences in the approach to the Cultural and Creative Sectors overall European Union", která proběhne 9. října 2013 od 15:00. Podrobnosti v pozvánce, registrace nutná.

-----------------------------------------------------------------------------------

Dne 26. září 2013 bude slavnostně zahájena nová specializace nesoucí jméno Václava Havla, kterou zastřešuje sdružení nejstarších evropských univerzit Europaeum, za účasti zástupců partnerských univerzit z Paříže, Leidenu a Oxfordu.

-----------------------------------------------------------------------------------

Upozorňujeme na vyhlášku vedoucího katedry ZES k zahájení zimního semestru 2013/2014, která obsahuje mimo jiné i informace o zapisování do předmětů a doporučený studijní plán.

-----------------------------------------------------------------------------------