Aktuality
Aktuality
Ke stažení
Stáhněte si tento dokument:


Pozvánka na předání dekretu

Katedra evropských studií zve všechny studenty i zaměstnance IMS na předání dekretu čestného hostujícího profesora prof. Pierru Allanovi, který působí na Université de Genève a je již dlouholetým spolupracovníkem IMS. Předání dekretu proběhne ve čtvrtek 15.11. v 17:30 na Staroměstském náměstí 4/1 v prostorách Pražského kulturního centra (místnost bude upřesněna). Na programu bude krátká přednáška prof. Allana a diskuze. Po předání bude připraveno malé pohoštění.


Prosíme o potvrzení účasti na , kam můžete rovněž směřovat své případné dotazy.


-------------------------------------------------------------------

Cena Edvarda Beneše pro absolventku

Jana Krejčová, absolventka Katedry evropských studií (obor ZES), získala za svoji diplomovou práci La Nation Tchèque: konstrukce československého národa ve Francii Cenu Edvarda Beneše 3.stupně.

Její školitel, člen KES O. Matějka, se k diplomové práci vyjádřil takto:

Hlavním cílem práce Jany Krejčové je přispět k identifikaci nejvýraznějších motivů a argumentačních linií, které používali T. G. Masaryk, E. Beneš, M. R. Štefánik a jejich západoevropští příznivci, aby přesvědčili (zejména) frankofonní publikum v průběhu první světové války nejdříve o existenci českého (resp. československého) národa a následně i o důležitosti podpory státotvorného úsilí Masarykovy skupiny dohodovými mocnostmi. Jako terén pro zkoumání této problematiky si J. Krejčová zvolila hlavní časopisecký nástroj Masarykova kruhu vydávaný ve francouzštině – tedy revue La Nation tchèque.


V úvodních kapitolách diplomové práce autorka zasazuje svůj výzkum do relevantních souvisejících historiografických problematik (bádání o národech a nacionalismech ve středoevropském kontextu, modernizace v rámci Rakouska-Uherska, základy československé První republiky).


Metodologicky si pro svůj terén správně vybrala modifikovanou verzi diskurzivní analýzy à la Ruth Wodaková obohacenou autorčiným vhledem do důležitých témat v oblasti výzkumu propagandy. Nabízí i základní kvantifikaci frekvence a rozsahu analyzovaných motivů v rámci jednotlivých ročníku revue, kterou prostudovala opravdu poctivě a pokryla celé období od počátku Masarykovy akce až po vznik republiky.


Práce je tedy kvalitním příspěvkem k porozumění různým kontextům vzniku československého státu, zvláštní přínos představuje autorčina přesvědčivá identifikace a doložení důležitosti ekonomických motivů v propagandistickém úsilí Masarykova kruhu.


-------------------------------------------------------------------

Stolní společnost Evropa s dr. Miroslavem Kunštátem


Hostem dubnového setkání Stolní společnosti Evropa k problematice současného politického vývoje v Německu a jeho evropským souvislostem byl dr. Miroslav Kunštát (Katedra německých a rakouských studií IMS FSV UK). Setkání opět proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies „NIECE“ katedry evropských studií.


-------------------------------------------------------------------

KES se úspěšně zapojila do nového projektu!

Podívejte se na stránku projektu S4D4C, do kterého se zapojila Katedra evropských studií od ledna 2018.

S4D4C

-------------------------------------------------------------------

Výběrové řízení EUROPAEUM

Ve výběrovém řízení do specializačního programu EUROPAEUM pro období 2017-19 uspěli Petr Pospíšil (Universiteit Leiden) a Kateřina Pacáková (Université Paris I).

Blahopřejeme!

-------------------------------------------------------------------

Právě vyšla kniha Jana Vášky, člena KES IMS!

Z jakých představ o mezinárodním postavení a roli Británie a o jejích vztazích s Evropou a Spojenými státy vycházela britská zahraniční politika v turbulentní éře Tonyho Blaira a Gordona Browna? Jak reflektovali její tvůrci měnící se mezinárodní prostředí a rozložení moci ve světě? Jak uvažovali o klíčových normách a pravidlech spravujících mezinárodní politiku a o určujících tématech soudobé mezinárodní agendy?

Tyto a další otázky rozebírá Jan Váška v monografii, která právě vyšla v Nakladatelství Karolinum. Knížka je určena zejména poučeným čtenářům zajímajícím se o problematiku britské zahraniční politiky, ale i může být i pomůckou všem, kdo by se rádi sami pustili do zkoumání světa politických idejí nástroji kvalitativní diskurzní analýzy.


Jan Váška, New Labour, Británie a svět. Ideový rámec britské zahraniční politiky za vlády Tonyho Blaira a Gordona Browna


-------------------------------------------------------------------

Václav Havel EUROPAEUM MA Programme

Katedra evropských studií zve zájemce o Václav Havel EUROPAEUM MA Programme na informativní setkání s absolventy programu. Setkání proběhne 17. ledna 2018 od 18h v kavárně Roesel na Malé Straně. Více informací o programu naleznete v přiloženém letáčku.

letáček

-------------------------------------------------------------------

EUROPAEUM program - otevřené výběrové řízení


Přemýšlíš nad možnostmi, jak strávit část magistra v zahraničí? Ale chceš zažít něco víc než "jen" Erasmus pobyt? A plánuješ se ve své diplomové práci věnovat evropské problematice?


Pak je tu pro tebe Václav Havel EUROPAEUM MA Programme! V rámci programu se na jaře podíváš do Oxfordu a následně strávíš semestr na pařížské univerzitě Sorbonne či na univerzitě v nizozemském Leidenu. Stačí si rozmyslet svůj předběžný projekt diplomové práce, sepsat motivační dopis a životopis a to vše poslat do 31. ledna 2018 Mgr. Janu Váškovi, Ph.D. (jan.vaska@fsv.cuni.cz).


Více informací k programu i přihláškám se dozvíš v přiloženém letáčku.

-------------------------------------------------------------------

Albion pod lupou 1: Paradoxy současné britské politiky, 4. 12. 2017


První setkání v rámci nového cyklu Katedry evropských studií "Albion po lupou" bylo věnováno klíčovým postavám a tématům současné britské politiky: Therese Mayové a situaci v konzervativní straně, Jeremymu Corbynovi a brexitové anabázi. Panelové diskuse se zúčastnili Adam Černý, Jiří Hošek, Johana Kudrnová a Jan Váška. Za spolupráci při organizaci setkání děkujeme SIMS!   -------------------------------------------------------------------

Hostem listopadového setkání Stolní společnosti Evropa v novém akademickém roce byl Pierre Allan, profesor politologie na univerzitách v Ženevě a Berkeley. Tématem jeho vystoupení byla unikátní politická kultura ve Švýcarsku – zemi, která si v současnosti připomíná 170 let od poslední občanské války. Setkání opět proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies  „NIECE“ katedry evropských studií IMS FSV UK.


----------------------------------------------------------------------

20 let od založení Katedry evropských studií


Dne 30. listopadu 2017 se v prostorách Karolina od 14:00 uskuteční mezinárodní konference, pořádaná u příležitosti oslav 20. výročí Katedry evropských studií. Na konferenci, spolupořádanou Institutem J. Delorse, přijali pozvání bývalý italský premiér Enrico Letta, dále Julie Smithová, Christian Lequesne a Wolfgang Wessels. Všichni přátelé katedry jsou srdečně zváni. Registraci potvrdí a více informací poskytne Johana Kudrnová na emailu johana.kudrnova@fsv.cuni.cz.

----------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií IMS FSV UK , ve spolupráci se SIMS – Studentská samospráva IMS, si vás dovoluje pozvat na debatu o současné britské politice s názvem „Paradoxy současné britské politiky“. Diskuze zahajuje setkání pod názvem Albion pod lupou a můžete se těšit na další podobné debaty v následujících měsících.


Kdy? V pondělí 4. 12. 2017, 17:00-19:00.

Kde? V Jinonicích, v aule 1031.


Pozvání přijali:

Adam Černý (předseda Syndikátu novinářů ČR, dlouholetý komentátor HN)

Jiří Hošek (bývalý zpravodaj ČRo ve Velké Británii)

Johana Kudrnová (IMS FSV UK)

Moderace se ujme Jan Váška (IMS FSV UK).


Panelisté se mimo jiné pokusí zodpovědět na následující otázky: Jak dlouho se udrží Theresa May v premiérském křesle? Zvolí si Britové do čela země Jeremyho Corbyna? Čeká Skotsko druhé referendum o nezávislosti? Směřuje brexitová anabáze k „pádu z útesu“?


Debata je přístupná pro veřejnost, rezervace není nutná.----------------------------------------------------------------------

Tématem prvního setkání Stolní společnosti Evropa v novém akademickém roce byla reflexe říjnových voleb do poslanecké sněmovny. Úvodní zamyšlení nabídl bývalý předseda Senátu PČR doc. Petr Pithart. Setkání v prostorách Národní galerie v Paláci Kinských proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies „NIECE“ katedry evropských studií IMS FSV UK.

----------------------------------------------------------------------

Přečtěte si rozhovor Z. Lizcové, vyučující na IMS, s Jimem Gallagherem o Brexitu a jeho dopadech. Jim Gallagher se účastnil konference Brexit na FSV UK dne 9. února 2017.


Rozhovor s Jimem Gallagherem

----------------------------------------------------------------------

Nabídka na Summer School pro studenty IMS


International Summer School and Simulation Exercise 2016: Attached, detached, unmatched? Alternative forms of partnership beyond EU membership.

The EUCOPAS Summer School looks for excellent MA students to discuss European challenges with

high-level experts and decision makers. EUCOPAS is a Jean Monnet Centre of Excellence consisting of the

Jean Monnet Chair, Prof. Wessels, University of Cologne and the Jean Monnet Chair in European Union

Law and Political Science at Sciences Po, Paris (www.eucopas.uni-koeln.de). EUCOPAS is co-funded by

the Erasmus+ Programme of the European Union.


Summer School

----------------------------------------------------------------------

V nakladatelství Karolinum vyšla kniha Populismus v časech krize editovaná Michalem Kubátem, Martinem Mejstříkem a Jiřím Kocianem, na které se podílel kolektiv autorů z IMS.

Kniha zkoumá současnou „vlnu“ evropského populismu, která není pouhou reakcí na ekonomickou krizi, ale je rovněž podpořena úpadkem tradičních politických stran a jejich schopnosti nabídnout voličům atraktivní program.

Kniha tak podává ucelený pohled na populismus ve zkoumaných státech. Předmětem výzkumu tedy nebyla jenom samotná populistická uskupení a jejich chování v době ekonomické krize, ale také politické prostředí jednotlivých zemí, v nichž tito populisté působí. V tomto ohledu publikace přináší specifický úhel pohledu na vnitropolitický vývoj v těchto státech (nejen) v průběhu ekonomické krize a napomáhá k pochopení celospolečenských procesů a změn, které tato krize přinesla.Kniha je k dostání v Knihkupectví Karolinum a na e-shopu za 221 Kč. 


http://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=313127&jazyk=cs


----------------------------------------------------------------------

Konference Brexit, 9. února 2017, Karolinum


Dne 9. února se ve Vlasteneckém sále Karolina konala úspěšná konference na téma Brexit: Výzvy pro Evropskou unii a Spojené království.Konference měla ohlasy nejen v České republice, ale i v zahraničí.


Přečtěte si blog Andrew Duffa, kde o konferenci referuje. 


Prohlédněte si hlavní projev státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, Tomáše Prouzy.


Podívejte se na zprávu z konference o Brexitu ve vysílání ČT24, pořad Studio 6 (čas 0:50).


Podívejte se na rozhovor se státním tajemníkem pro evropské záležitosti ČR Tomášem Prouzou o Brexitu a názorech vyslovených na konferenci v Karolinu (Brexit čas 9:13, rozhovor s T. Prouzou čas 11:50). 


Přečtěte si tweety Simona Usherwooda (University of Surrey) z konference Brexit, na které vystupoval.


Zpráva z konference a program jsou k nahlédnutí v příloze.


Mezinárodní konference byla organizována Fakultou sociálních věd UK pod záštitou rektora UK prof. Tomáše Zimy ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha.


Za FSV UK byla hlavní pořadatelkou proděkanka pro zahraniční styky, členka IMS, Zuzana Kasáková ve spolupráci s Tomášem Weissem, vedoucím KES.


Podívejte se na fotky z konference.

------------------------------------------------------------------------

Soutěž „Laboratoř EU“ o nejlepší diplomovou práci, týkající se evropských záležitostí, organizuje Zastoupení Evropské komise v Praze ve spolupráci s Centrem evropských studií VŠE.


Bylo vyhlášeno 9.kolo soutěže.


Přihlášky studenti mohou zasílat do 15.března 2017. Do soutěže může student/absolvent magisterského či navazujícího magisterského studijního programu/oboru přihlásit svoji diplomovou práci v českém/slovenském/anglickém jazyce týkající se evropských záležitostí, která řeší aktuální tematiku Evropské unie. Tato práce musí být obhájena způsobem obvyklým na dané univerzitě/vysoké škole, přičemž od obhajoby práce nesmí uplynout více než jeden rok.


Vítěz si odnese 1000 EUR, druhý pak 700 EUR a autor třetí nejlepší práce získá 500 EUR.


Přihlášku může podat sám autor diplomové práce, či jiná osoba (vedoucí práce, vedoucí studijního programu/oboru, vedoucí katedry, proděkan fakulty apod.) po získání písemného souhlasu studenta (součást přihlášky). Povinnou součástí přihlášky je diplomová práce v on-line verzi. 


Laboratoř má za sebou již osm kol, do kterých se zapojilo více než 150 studentů ze 17 vysokých škol. Nejúspěšnějšími dosud byli studenti z VŠE, Univerzity Karlovy a Palackého univerzity v Olomouci.


Více zajímavých informací z historie projektu naleznete v přiloženém letáku.


  

Více informací a přihlášku naleznete na webových stránkách Centra evropských studií VŠE.

------------------------------------------------------------------------

Brexit: Výzvy pro Evropskou unii a Spojené království

Zveme Vás na mezinárodní konferenci organizovanou Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy, pod záštitou rektora UK prof. Tomáše Zimy ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, Praha


Místo: Vlastenecký sál Karolinum, Univerzita Karlova, Ovocný trh 3, Praha 1


Praha, čtvrtek 9. února 2017


Pracovní jazyky: čeština a angličtina

Program


------------------------------------------------------------------------

Podívejte se na rozhovor k tématu Propaganda a bezpečnost v kyberprostoru, kde vystupuje Tomáš Weiss, vedoucí katedry.


https://www.youtube.com/watch?v=RwBmJFb7CPw

------------------------------------------------------------------------

Den otevřených dveří Katedry evropských studií

se konal v pondělí 16. 1. v místnosti 1031 v Jinonicích v 11 hodin.

--------------------------------------------------------------------------

Milí studenti, 

  

dovolujeme si Vás pozvat na další seminář Eurocentra Praha s názvem "Brexit jako pohroma, nebo šance pro EU?“, který se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1). Úvodní příspěvky pronesou a Vaše dotazy zodpoví Zuzana Kasáková, proděkanka fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Benjamin Tallis, Ústav mezinárodních vztahů (tbc), Jan Rychlík, sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Roklen24.  

  

Svoji účast potvrzujte, prosím, prostřednictvím registračního formuláře na webové stránce Eurocentra Praha. 

  

Na viděnou se těší 

  

Tým Eurocentra Praha

--------------------------------------------------------------------------


Studijní stáž v odboru vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ČR


Ministerstvo zahraničních věcí vyhlašuje stáž v odboru vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ČR. Nabídka je určena studentům vysokých škol, kteří se zajímají o zahraniční politiku a mezinárodní vztahy.


Více informací zde.

--------------------------------------------------------------------------Archiv aktualit

AktualityPozvánka na předání dekretu

Katedra evropských studií zve všechny studenty i zaměstnance IMS na předání dekretu čestného hostujícího profesora prof. Pierru Allanovi, který působí na Université de Genève a je již dlouholetým spolupracovníkem IMS. Předání dekretu proběhne ve čtvrtek 15.11. v 17:30 na Staroměstském náměstí 4/1 v prostorách Pražského kulturního centra (místnost bude upřesněna). Na programu bude krátká přednáška prof. Allana a diskuze. Po předání bude připraveno malé pohoštění.


Prosíme o potvrzení účasti na , kam můžete rovněž směřovat své případné dotazy.


-------------------------------------------------------------------

Cena Edvarda Beneše pro absolventku

Jana Krejčová, absolventka Katedry evropských studií (obor ZES), získala za svoji diplomovou práci La Nation Tchèque: konstrukce československého národa ve Francii Cenu Edvarda Beneše 3.stupně.

Její školitel, člen KES O. Matějka, se k diplomové práci vyjádřil takto:

Hlavním cílem práce Jany Krejčové je přispět k identifikaci nejvýraznějších motivů a argumentačních linií, které používali T. G. Masaryk, E. Beneš, M. R. Štefánik a jejich západoevropští příznivci, aby přesvědčili (zejména) frankofonní publikum v průběhu první světové války nejdříve o existenci českého (resp. československého) národa a následně i o důležitosti podpory státotvorného úsilí Masarykovy skupiny dohodovými mocnostmi. Jako terén pro zkoumání této problematiky si J. Krejčová zvolila hlavní časopisecký nástroj Masarykova kruhu vydávaný ve francouzštině – tedy revue La Nation tchèque.


V úvodních kapitolách diplomové práce autorka zasazuje svůj výzkum do relevantních souvisejících historiografických problematik (bádání o národech a nacionalismech ve středoevropském kontextu, modernizace v rámci Rakouska-Uherska, základy československé První republiky).


Metodologicky si pro svůj terén správně vybrala modifikovanou verzi diskurzivní analýzy à la Ruth Wodaková obohacenou autorčiným vhledem do důležitých témat v oblasti výzkumu propagandy. Nabízí i základní kvantifikaci frekvence a rozsahu analyzovaných motivů v rámci jednotlivých ročníku revue, kterou prostudovala opravdu poctivě a pokryla celé období od počátku Masarykovy akce až po vznik republiky.


Práce je tedy kvalitním příspěvkem k porozumění různým kontextům vzniku československého státu, zvláštní přínos představuje autorčina přesvědčivá identifikace a doložení důležitosti ekonomických motivů v propagandistickém úsilí Masarykova kruhu.


-------------------------------------------------------------------

Stolní společnost Evropa s dr. Miroslavem Kunštátem


Hostem dubnového setkání Stolní společnosti Evropa k problematice současného politického vývoje v Německu a jeho evropským souvislostem byl dr. Miroslav Kunštát (Katedra německých a rakouských studií IMS FSV UK). Setkání opět proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies „NIECE“ katedry evropských studií.


-------------------------------------------------------------------

KES se úspěšně zapojila do nového projektu!

Podívejte se na stránku projektu S4D4C, do kterého se zapojila Katedra evropských studií od ledna 2018.

S4D4C

-------------------------------------------------------------------

Výběrové řízení EUROPAEUM

Ve výběrovém řízení do specializačního programu EUROPAEUM pro období 2017-19 uspěli Petr Pospíšil (Universiteit Leiden) a Kateřina Pacáková (Université Paris I).

Blahopřejeme!

-------------------------------------------------------------------

Právě vyšla kniha Jana Vášky, člena KES IMS!

Z jakých představ o mezinárodním postavení a roli Británie a o jejích vztazích s Evropou a Spojenými státy vycházela britská zahraniční politika v turbulentní éře Tonyho Blaira a Gordona Browna? Jak reflektovali její tvůrci měnící se mezinárodní prostředí a rozložení moci ve světě? Jak uvažovali o klíčových normách a pravidlech spravujících mezinárodní politiku a o určujících tématech soudobé mezinárodní agendy?

Tyto a další otázky rozebírá Jan Váška v monografii, která právě vyšla v Nakladatelství Karolinum. Knížka je určena zejména poučeným čtenářům zajímajícím se o problematiku britské zahraniční politiky, ale i může být i pomůckou všem, kdo by se rádi sami pustili do zkoumání světa politických idejí nástroji kvalitativní diskurzní analýzy.


Jan Váška, New Labour, Británie a svět. Ideový rámec britské zahraniční politiky za vlády Tonyho Blaira a Gordona Browna


-------------------------------------------------------------------

Václav Havel EUROPAEUM MA Programme

Katedra evropských studií zve zájemce o Václav Havel EUROPAEUM MA Programme na informativní setkání s absolventy programu. Setkání proběhne 17. ledna 2018 od 18h v kavárně Roesel na Malé Straně. Více informací o programu naleznete v přiloženém letáčku.

letáček

-------------------------------------------------------------------

EUROPAEUM program - otevřené výběrové řízení


Přemýšlíš nad možnostmi, jak strávit část magistra v zahraničí? Ale chceš zažít něco víc než "jen" Erasmus pobyt? A plánuješ se ve své diplomové práci věnovat evropské problematice?


Pak je tu pro tebe Václav Havel EUROPAEUM MA Programme! V rámci programu se na jaře podíváš do Oxfordu a následně strávíš semestr na pařížské univerzitě Sorbonne či na univerzitě v nizozemském Leidenu. Stačí si rozmyslet svůj předběžný projekt diplomové práce, sepsat motivační dopis a životopis a to vše poslat do 31. ledna 2018 Mgr. Janu Váškovi, Ph.D. (jan.vaska@fsv.cuni.cz).


Více informací k programu i přihláškám se dozvíš v přiloženém letáčku.

-------------------------------------------------------------------

Albion pod lupou 1: Paradoxy současné britské politiky, 4. 12. 2017


První setkání v rámci nového cyklu Katedry evropských studií "Albion po lupou" bylo věnováno klíčovým postavám a tématům současné britské politiky: Therese Mayové a situaci v konzervativní straně, Jeremymu Corbynovi a brexitové anabázi. Panelové diskuse se zúčastnili Adam Černý, Jiří Hošek, Johana Kudrnová a Jan Váška. Za spolupráci při organizaci setkání děkujeme SIMS!   -------------------------------------------------------------------

Hostem listopadového setkání Stolní společnosti Evropa v novém akademickém roce byl Pierre Allan, profesor politologie na univerzitách v Ženevě a Berkeley. Tématem jeho vystoupení byla unikátní politická kultura ve Švýcarsku – zemi, která si v současnosti připomíná 170 let od poslední občanské války. Setkání opět proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies  „NIECE“ katedry evropských studií IMS FSV UK.


----------------------------------------------------------------------

20 let od založení Katedry evropských studií


Dne 30. listopadu 2017 se v prostorách Karolina od 14:00 uskuteční mezinárodní konference, pořádaná u příležitosti oslav 20. výročí Katedry evropských studií. Na konferenci, spolupořádanou Institutem J. Delorse, přijali pozvání bývalý italský premiér Enrico Letta, dále Julie Smithová, Christian Lequesne a Wolfgang Wessels. Všichni přátelé katedry jsou srdečně zváni. Registraci potvrdí a více informací poskytne Johana Kudrnová na emailu johana.kudrnova@fsv.cuni.cz.

----------------------------------------------------------------------

Katedra evropských studií IMS FSV UK , ve spolupráci se SIMS – Studentská samospráva IMS, si vás dovoluje pozvat na debatu o současné britské politice s názvem „Paradoxy současné britské politiky“. Diskuze zahajuje setkání pod názvem Albion pod lupou a můžete se těšit na další podobné debaty v následujících měsících.


Kdy? V pondělí 4. 12. 2017, 17:00-19:00.

Kde? V Jinonicích, v aule 1031.


Pozvání přijali:

Adam Černý (předseda Syndikátu novinářů ČR, dlouholetý komentátor HN)

Jiří Hošek (bývalý zpravodaj ČRo ve Velké Británii)

Johana Kudrnová (IMS FSV UK)

Moderace se ujme Jan Váška (IMS FSV UK).


Panelisté se mimo jiné pokusí zodpovědět na následující otázky: Jak dlouho se udrží Theresa May v premiérském křesle? Zvolí si Britové do čela země Jeremyho Corbyna? Čeká Skotsko druhé referendum o nezávislosti? Směřuje brexitová anabáze k „pádu z útesu“?


Debata je přístupná pro veřejnost, rezervace není nutná.----------------------------------------------------------------------

Tématem prvního setkání Stolní společnosti Evropa v novém akademickém roce byla reflexe říjnových voleb do poslanecké sněmovny. Úvodní zamyšlení nabídl bývalý předseda Senátu PČR doc. Petr Pithart. Setkání v prostorách Národní galerie v Paláci Kinských proběhlo díky finanční podpoře Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies „NIECE“ katedry evropských studií IMS FSV UK.

----------------------------------------------------------------------

Přečtěte si rozhovor Z. Lizcové, vyučující na IMS, s Jimem Gallagherem o Brexitu a jeho dopadech. Jim Gallagher se účastnil konference Brexit na FSV UK dne 9. února 2017.


Rozhovor s Jimem Gallagherem

----------------------------------------------------------------------

Nabídka na Summer School pro studenty IMS


International Summer School and Simulation Exercise 2016: Attached, detached, unmatched? Alternative forms of partnership beyond EU membership.

The EUCOPAS Summer School looks for excellent MA students to discuss European challenges with

high-level experts and decision makers. EUCOPAS is a Jean Monnet Centre of Excellence consisting of the

Jean Monnet Chair, Prof. Wessels, University of Cologne and the Jean Monnet Chair in European Union

Law and Political Science at Sciences Po, Paris (www.eucopas.uni-koeln.de). EUCOPAS is co-funded by

the Erasmus+ Programme of the European Union.


Summer School

----------------------------------------------------------------------

V nakladatelství Karolinum vyšla kniha Populismus v časech krize editovaná Michalem Kubátem, Martinem Mejstříkem a Jiřím Kocianem, na které se podílel kolektiv autorů z IMS.

Kniha zkoumá současnou „vlnu“ evropského populismu, která není pouhou reakcí na ekonomickou krizi, ale je rovněž podpořena úpadkem tradičních politických stran a jejich schopnosti nabídnout voličům atraktivní program.

Kniha tak podává ucelený pohled na populismus ve zkoumaných státech. Předmětem výzkumu tedy nebyla jenom samotná populistická uskupení a jejich chování v době ekonomické krize, ale také politické prostředí jednotlivých zemí, v nichž tito populisté působí. V tomto ohledu publikace přináší specifický úhel pohledu na vnitropolitický vývoj v těchto státech (nejen) v průběhu ekonomické krize a napomáhá k pochopení celospolečenských procesů a změn, které tato krize přinesla.Kniha je k dostání v Knihkupectví Karolinum a na e-shopu za 221 Kč. 


http://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=313127&jazyk=cs


----------------------------------------------------------------------

Konference Brexit, 9. února 2017, Karolinum


Dne 9. února se ve Vlasteneckém sále Karolina konala úspěšná konference na téma Brexit: Výzvy pro Evropskou unii a Spojené království.Konference měla ohlasy nejen v České republice, ale i v zahraničí.


Přečtěte si blog Andrew Duffa, kde o konferenci referuje. 


Prohlédněte si hlavní projev státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, Tomáše Prouzy.


Podívejte se na zprávu z konference o Brexitu ve vysílání ČT24, pořad Studio 6 (čas 0:50).


Podívejte se na rozhovor se státním tajemníkem pro evropské záležitosti ČR Tomášem Prouzou o Brexitu a názorech vyslovených na konferenci v Karolinu (Brexit čas 9:13, rozhovor s T. Prouzou čas 11:50). 


Přečtěte si tweety Simona Usherwooda (University of Surrey) z konference Brexit, na které vystupoval.


Zpráva z konference a program jsou k nahlédnutí v příloze.


Mezinárodní konference byla organizována Fakultou sociálních věd UK pod záštitou rektora UK prof. Tomáše Zimy ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha.


Za FSV UK byla hlavní pořadatelkou proděkanka pro zahraniční styky, členka IMS, Zuzana Kasáková ve spolupráci s Tomášem Weissem, vedoucím KES.


Podívejte se na fotky z konference.

------------------------------------------------------------------------

Soutěž „Laboratoř EU“ o nejlepší diplomovou práci, týkající se evropských záležitostí, organizuje Zastoupení Evropské komise v Praze ve spolupráci s Centrem evropských studií VŠE.


Bylo vyhlášeno 9.kolo soutěže.


Přihlášky studenti mohou zasílat do 15.března 2017. Do soutěže může student/absolvent magisterského či navazujícího magisterského studijního programu/oboru přihlásit svoji diplomovou práci v českém/slovenském/anglickém jazyce týkající se evropských záležitostí, která řeší aktuální tematiku Evropské unie. Tato práce musí být obhájena způsobem obvyklým na dané univerzitě/vysoké škole, přičemž od obhajoby práce nesmí uplynout více než jeden rok.


Vítěz si odnese 1000 EUR, druhý pak 700 EUR a autor třetí nejlepší práce získá 500 EUR.


Přihlášku může podat sám autor diplomové práce, či jiná osoba (vedoucí práce, vedoucí studijního programu/oboru, vedoucí katedry, proděkan fakulty apod.) po získání písemného souhlasu studenta (součást přihlášky). Povinnou součástí přihlášky je diplomová práce v on-line verzi. 


Laboratoř má za sebou již osm kol, do kterých se zapojilo více než 150 studentů ze 17 vysokých škol. Nejúspěšnějšími dosud byli studenti z VŠE, Univerzity Karlovy a Palackého univerzity v Olomouci.


Více zajímavých informací z historie projektu naleznete v přiloženém letáku.


  

Více informací a přihlášku naleznete na webových stránkách Centra evropských studií VŠE.

------------------------------------------------------------------------

Brexit: Výzvy pro Evropskou unii a Spojené království

Zveme Vás na mezinárodní konferenci organizovanou Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy, pod záštitou rektora UK prof. Tomáše Zimy ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, Praha


Místo: Vlastenecký sál Karolinum, Univerzita Karlova, Ovocný trh 3, Praha 1


Praha, čtvrtek 9. února 2017


Pracovní jazyky: čeština a angličtina

Program


------------------------------------------------------------------------

Podívejte se na rozhovor k tématu Propaganda a bezpečnost v kyberprostoru, kde vystupuje Tomáš Weiss, vedoucí katedry.


https://www.youtube.com/watch?v=RwBmJFb7CPw

------------------------------------------------------------------------

Den otevřených dveří Katedry evropských studií

se konal v pondělí 16. 1. v místnosti 1031 v Jinonicích v 11 hodin.

--------------------------------------------------------------------------

Milí studenti, 

  

dovolujeme si Vás pozvat na další seminář Eurocentra Praha s názvem "Brexit jako pohroma, nebo šance pro EU?“, který se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 17 hodin v Evropském domě (Jungmannova 24, Praha 1). Úvodní příspěvky pronesou a Vaše dotazy zodpoví Zuzana Kasáková, proděkanka fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Benjamin Tallis, Ústav mezinárodních vztahů (tbc), Jan Rychlík, sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Roklen24.  

  

Svoji účast potvrzujte, prosím, prostřednictvím registračního formuláře na webové stránce Eurocentra Praha. 

  

Na viděnou se těší 

  

Tým Eurocentra Praha

--------------------------------------------------------------------------


Studijní stáž v odboru vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ČR


Ministerstvo zahraničních věcí vyhlašuje stáž v odboru vzdělávání a Diplomatické akademie MZV ČR. Nabídka je určena studentům vysokých škol, kteří se zajímají o zahraniční politiku a mezinárodní vztahy.


Více informací zde.

--------------------------------------------------------------------------Archiv aktualit